play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Spędzasz ferie w górach? O tym musisz pamiętać

today7 stycznia 2020

Background

Coraz więcej osób wybiera turystykę górską również zimą. Górskie kurorty są szczególnie oblegane w okresie ferii zimowych. Zimowy trekking, jazda na nartach i snowboardzie, to jedne z najpopularniejszych rozrywek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Należy jednak nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas białego szaleństwa.

Odpowiedni strój i sprzęt

Wybierając się na górski spacer, nawet w te niższe partie gór, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i wymaganym sprzęcie. W trakcie trekkingu nie możemy zapomnieć o czapce i ciepłych (najlepiej wodoodpornych) rękawiczkach. Zaleca się ubiór warstwowy – począwszy od bielizny termicznej, przez bluzkę, sweter, na kurtce kończąc. Jak pewnie większość osób wie, za najważniejsze w górach uważa się odpowiednie obuwie, które powinno trzymać nogę sztywno i stabilnie w kostce, powinno być wodoodporne i zapewnić nam odpowiednią przyczepność. Jednak same buty nie zawsze wystarczą. Chcąc jednocześnie ułatwić sobie wspinaczkę/trekking oraz zapewnić większe bezpieczeństwo zaleca się stosowanie raczków, a w momencie znacznego oblodzenia nawet raków. Bardzo przydatne mogą się również okazać kijki trekkingowe i czekan. Pamiętajmy także, że zimą bardzo szybko zapada zmrok, dlatego warto mieć przy sobie latarkę (najlepiej czołówkę, aby mieć wolne ręce). Latarka w telefonie daje dużo słabsze światło i szybko może rozładować nam telefon.

Alerty bezpieczeństwa i zagrożenie lawinowe

Pamiętajmy, że nikt tak dobrze nie zadba o nasze bezpieczeństwo, jak my sami. Zaleca się regularne sprawdzanie komunikatów lawinowych i unikanie zagrożonych terenów. Nie ignorujmy ostrzeżeń pogodowych, bo nawet bardzo popularna i z pozoru łatwa droga do Morskiego Oka może okazać się śmiertelnie niebezpieczną pułapką.

Numery alarmowe

Każdy turysta wybierający się w góry powinien mieć przy sobie naładowany telefon z zapisanymi numerami alarmowymi obowiązującymi w górach. Dla GOPR: 985 lub 601 100 300. Dla TOPR: 985 lub 601 100 300 lub 18 20 634 44. Powstała również specjalna, bezpłatna aplikacja ratunkowa dostępna dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych: Aplikacja RATUNEK.

Życzymy wszystkim udanej i przede wszystkim rozsądnej zabawy podczas nadchodzących ferii zimowych.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content