play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Spodek w Katowicach zniknął w ciemnościach. Znamy powód

today13 listopada 2020

Background

W nocy zupełnie go nie widać. Mieszkańcy Katowic są zbulwersowani, że od kilku miesięcy Spodek jest nieoświetlany. W tej sprawie miasto zażądało wyjaśnień od zarządcy budynku.

– Spodek oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe zarządzany jest przez operatora zewnętrznego, któremu mimo pandemii, nie wstrzymaliśmy płatności na utrzymanie hali. To kwota rzędu 6,5 mln złotych, dlatego zupełnie niezrozumiałe dla nas jest wyłączenie oświetlenia hali – mówi Radiu Piekary rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach, Ewa Lipka.

Nasz reporter skontaktował się z firmą, która zarządza Spodkiem. Jak usłyszał, priorytetem dla niej jest utrzymanie obiektu w dobrym stanie technicznym oraz zachowanie miejsc pracy. Wprowadzenie oszczędności na kosztach energii elektrycznej nie jest komfortowe, ale konieczne.

– Pandemia COVID-19 bardzo negatywnie wpływa na sytuację i kondycję firm z branży wydarzeń, koncertów, kongresów i spotkań. Organizatorzy imprez, dostawcy poszczególnych usług, a także operatorzy obiektów, w których przed marcem br. odbywały się wszystkie wydarzenia, znajdują się w dramatycznej sytuacji.  PTWP Event Center w związku z sytuacją epidemiczną notuje – porównując rok 2020 do roku 2019 – spadki sprzedaży (powierzchni, usług, z tytułu najmu) na poziomie ponad 70 procent – w marcu, kwietniu, wrześniu, w czerwcu spadek ten sięgnął ponad 76 proc. Koszty zaś tak nie maleją. Tymczasem z PTWP Event Center, każdego miesiąca – również w czasie pandemii – Miasto ściąga pełną wysokość opłaty koncesyjnej w wysokości 132.137,50 netto (162.529,13 brutto), a także podatek od nieruchomości w wysokości 135.257,00 netto. Przypominam, że dopłata Miasta do infrastruktury Spodka pokrywa tylko część zasadniczych kosztów utrzymania obiektu, ale nie pokrywa wszystkich.  W związku z ponoszeniem stałych kosztów oraz radykalnym ograniczeniem przychodów, konieczne jest szukanie oszczędności i zarządzanie finansami w trybie kryzysowym. Blisko 50-letni Spodek jest bardzo wymagającym obiektem. Priorytetem dla zarządcy jest takie gospodarowanie budżetem, by – mimo braku odbywających się wydarzeń – zapewnić utrzymanie obiektu w dobrym stanie technicznym oraz zachować miejsca pracy dla związanych ze Spodkiem od lat pracowników. Wprowadzenie oszczędności na kosztach energii elektrycznej nie jest dla nas komfortowe, choć konieczne. Bardzo byśmy chcieli, by Spodek znów mógł świecić swoim blaskiem. – czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy PTWP, które zostało przesłane do redakcji Radia Piekary.

Warto zaznaczyć, że już wkrótce katowicki Spodek będzie obchodził 50 urodziny. Śląski gigant został otwarty 9 maja 1971 roku. Firma PTWP Event Center sp. z o.o. zarządza obiektem od 2 maja 2016 roku.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content