play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Sportostrada” w Zabrzu już cieszy miłośników aktywnego wypoczynku

today4 czerwca 2021

Background

Nie lada gratka dla rolkarzy, rowerzystów i miłośników aktywnego wypoczynku. W Zabrzu powstała „sportostrada”. Inwestycja powstała na wniosek mieszkańców i pochłonęła blisko milion złotych.

W Zabrzu powstała nowa „Sportostrada”. Projekt złożyli sami mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Mimo, że realizacja budowy pochłonęła dwukrotnie więcej pieniędzy, niż szacowano, to miasto Zabrze, przekierowując potrzebne środki pomogło doprowadzić inwestycję do skutku. 

– W budżecie obywatelskim mieszkańcy Zabrza wskazali ten odcinek „Sportostrady”, tyle tylko, że ten odcinek kosztował dwukrotnie więcej, niż mieszkańcy założyli. Nie poddaliśmy się. Widzieliśmy potrzebę, widzieliśmy zaangażowanie mieszkańców, stąd dołożyliśmy do tego projektu kolejną kwotę ponad 400 tysięcy złotych z innego projektu rowerowego – ścieżek miejskich. tak więc powstała piękna „Sportostrada” – mówiła reporterce Radia Piekary Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Inwestycja objęła przebudowę istniejącej drogi wewnętrznej na ciąg pieszo-rowerowy. To odcinek o długości 850 m, rozpoczynający się na skrzyżowaniu ul. Sportowej i ul. Rogera.

W ramach realizacji „Sportostrady” najpierw należało dokonać rozbiórki istniejącej tam drogi i istniejącej infrastruktury. Wymiany wymagały rury przepustowe pod drogą, drogę oświetlono i zamontowano niezbędne elementy bezpieczeństwa. 

– Bardzo płasko i bardzo fajnie. Szybko się jeździ, nie ma żadnych wyrw. Jest idealna do jeżdżenia na rolkach, czy na hulajnodze – mówi reporterce Radia Piekary jeden z pierwszych użytkowników zabrzańskiej „Sportostrady” – Będziemy bardzo często przychodzili, bo to jest jedno z miejsc, które są w Zabrzu bardzo potrzebne.

Infrastruktura dedykowana rowerzystom w Zabrzu ma długość blisko 100 km. Koncepcja jej rozbudowy została w ostatnim czasie opracowana przy współpracy Miejskiego Oficer Rowerowego oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content