play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Spotkania z podróżnikami w Tarnogórskim Centrum Kultury

today26 lutego 2020

Background

Szósta edycja spotkań z podróżnikami w Tarnogórskim Centrum Kultury rozpocznie się 27 lutego i potrwa do 1 marca.

W tym roku w ramach Tarnogórskich Dni Kultury Podróżniczej gościć będzie Bernadetta „Bebe” Baran, która opowie o pustyni Atacama w Chile, Marek Kramarczyk, który wspominać będzie 3 letnią oceaniczną podróż przez Pacyfik. Tarnogórskie Centrum Kultury odwiedzi również Jasiek Mela – znany z podróży na Biegun Północny wraz z podróżnikiem Markiem Kamińskim. Opowie on tym razem o wojażach górskich. Będzie także spotkanie z podróżniczą rodziną Łopacińskich oraz z dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego” Krzysztofem Storym, który opowiada historie zwykłych Polaków (przez 4 miesiące przejechał 6000 km na rowerze i zrobił prawie 100 wywiadów).

Szczegóły:

 

 • cover play_arrow

  Spotkania z podróżnikami w Tarnogórskim Centrum Kultury Gabriela Kokott-Drzyzga

 

Szczegółowy plan wydarzeń:

 • 27.02 godz. 18:00, Galeria Przytyk
  Bernadeta „Bebe” Baran „O pustyni Atacama w Chile”,
 • 27.02, godz. 19: 45, Miejskie Kino Olbrzym
  Film „Maiden”,
 • 28.02 godz. 18:00, Galeria Przytyk
  Marek Kramarczyk „Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik – 3 letnia oceaniczna przygoda”,
 • 28.02, godz. 19:30, hol
  „#On the road” – wystawa prac Łukasza Kowalskiego wykonanych podczas podróży, tak tych zawodowych, jak i turystycznych. Zdjęć wykonanych często pod wpływem „chwili”.
 • 28.02 godz. 19:45, sala widowiskowa
  Jasiek Mela, „Po co chodzić w góry? Bo są – po prostu”,
 • 29.02 godz. 17:45, Galeria Przytyk
  Krzysztof Story „#ZaDrzwiami: Polska pod jednym adresem”,
 • 29.02 godz. 19:30, Galeria Przytyk Z rodziną dookoła świata- prezentacja,

Slajdowisko. TG

SOBOTA 29.02.2020

15:00 – PRZYWITANIE UCZESTNIKÓW

15:15 – 16:15 Andrzej Osuch „Buenos Aires, Havana, Rio de Janeiro”

Trzy wspaniałe miasta Ameryki. Historie z trzech podróży w niezwykłe miejsca.
Buenos Aires: Tango, Papież Franciszek, Evita Peron.
Havana: historia i elektryzująca muzyka.
Rio de Janeiro: fantastyczne położenie i rajskie plaże.

16:30 – 17:30 Andrzej Wiórek „V Tarnogórski Rajd Rowerowy – przez Alpy Julijskie do Adriatyku”
Alpy Julijskie to góry stosunkowo mało znane polskim turystom, ale jednocześnie położone na tyle blisko (Słowenia, północno-wschodnie Włochy), że dostanie się tam z rowerową wyprawą nie wydaje się wyprawą ekstremalną. Czy są to najpiękniejsze góry w Masywie Alpejskim, jak twierdzą niektórzy? Niewątpliwie blasku dodają im kolory turkusowych rzek (Soča, Nadiža) w zestawieniu z białymi, wapiennymi ścianami skalnymi. Gdy do tego dołożymy słoweński temperament, włoskie winnice i górskie zamki to otrzymamy rajd-marzenie.

NIEDZIELA 1.03.2020 r.
15:00 – PRZYWITANIE UCZESTNIKÓW

15:10 – 16:10 Agata Grzybowska – Judas „Pocztówka z KRLD”
Przyjdź i poznaj najbardziej zamknięty kraj na świecie. Uchwyć piękno krajobrazu i kultury, ukrytych pod Kimową propagandą. Zobacz moją 10-dniową podróż wśród ludzi, miejsc oraz smaków po Korei Północnej.

16:25 – 17:25 Kamil Niewiadomski „W drodze na północ ku spotkaniu z Sobą”
Szlak św. Olafa czyli droga z Oslo do Nidaros, obecnie Trondheim, liczy około 650 kilometrów. Choć kamień milowy wskazuje 643 kilometry, to jednak wydłużono niektóre odcinki. Szlak ten jest trudny. Wiedzie przez góry, płaskowyże o surowym, północnym klimacie, ale też lasami i łąkami, gdzie trawy i kwiaty sięgają ramion. Szlak pielgrzymkowy jest mało uczęszczany. Czasami pojawiają się tam pojedynczy pielgrzymi z różnych krajów świata. Wybierają się oni na szlak z różnych powodów. By odnaleźć siebie, by zrozumieć świat wokół, ale też by chwile odpocząć od pędzącego otoczenia. Ponad 600 km pieszej, ogłuszającej samotności spędzonej pod namiotem.

17:40 – 18:40 Natalia Mrożek „Azerbejdżan – wszystkie drogi prowadzą do… Baku”
Zapraszam na wyprawę po Azerbejdżanie – od nowoczesnej stolicy, poprzez półwyspy, pustynie, aż po najwyżej położoną wioskę w kraju. Ponadto zajrzymy do błotnych wulkanów, poznamy tajniki parzenia czaju, przyjrzymy się bliżej transportowi publicznemu oraz dowiemy się jak zaprószyć (przypadkiem) Wieczny Ogień.

18:55 – 19:55 – Anna Gołkowska – Dymarczyk „Odkrywanie Japonii”
Powiedzieć o Japonii, że to kraj kontrastów to tak jakby nic nie powiedzieć. Kraj, gdzie sacrum miesza się z profanum, a niezliczone rzesze mieszkańców codziennie przelewają się przez Tokio, nie dając poczucia chaosu. Kraj, gdzie na ulicy chodzi się po wyznaczonych liniach i gdzie na każdym rogu przeżywa się rozkosz kulinarną. Kraj gdzie każdy jest miły i podekscytowany, że jesteś w jego ojczyźnie, a superszybkie pociągi dają poczucie niczym z filmu science ficion.

20:10 – 21:10 – Sławomir Ziemianek „Izrael 500+”
Prezentacja obejmuje pokaz zdjęć oraz opowieść o spontanicznym, tygodniowym wypadzie do Izraela, którego koszty zamknęły się w tytułowym 500 zł.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content