play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

SprzątaMy Dzielnice. Kolejna edycja katowickiej kampanii

today19 lutego 2020

Background

Rusza trzecia edycja akcji SprzątaMy Dzielnice. Jak co roku, mieszkańcy wraz ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty wysprzątają pięć miejsc w Katowicach. Ostatnio zebrali wspólnie 15 kontenerów odpadów.

Urząd Miasta Katowice wraz ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty oraz partnerami, zaprasza mieszkańców do udziału w trzeciej odsłonie akcji SprzątaMy Dzielnice, która jest elementem miejskiego projektu KATOobywatel.

– Akcja ma przede wszystkim uwrażliwiać na problem śmieci, które pozostawiane są w miejscach publicznych. Od początku jej trwania promujemy też ideę „zero waste”, czyli ograniczania produkcji odpadów. To może zrobić każdy z nas od zaraz, mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

W poprzedniej edycji kampanii udało się zebrać i oddać do recyklingu 311 worków ze szkłem oraz 322 worki z odpadami plastikowymi. Zajmowało się tym łącznie ponad 300 wolontariuszy.

 

– Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów, mówi Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii “porządkowanie miasta”.

 

Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. Do 29 lutego na adres sprzatamy@wolnaherbata.pl oraz na Facebooku, mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje terenów do posprzątania. Z nich wybrane zostanie dwadzieścia, na które będzie można głosować w kolejnym etapie. Ostatecznie, w 5 miejscach z największą liczbą oddanych głosów zostaną zorganizowane akcje sprzątania (w wybrane soboty marca, kwietnia i maja). Większość terenów zgłaszanych przez mieszkańców to tereny zielone, które mogłyby być miejscem spacerów i wypoczynku. Niestety często są to również najbardziej zaśmiecone miejsca, gdzie tworzą się dzikie wysypiska.

 

W trakcie ostatnich dwóch edycji udało się uporządkować m.in. tereny zielone na: Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie), Koszutce (tereny po byłym przejeździe kolejowy), dolinę rzeki Ślepiotki na Ligocie, Las Panewnicki na Ligocie, okolicę Rezerwatu Przyrody Ochojec oraz las przy ulicy Adama na Giszowcu.

SprzątaMy Dzielnice to nie tylko ciężka praca podczas samego zbierania odpadów. Po każdej akcji organizowany jest grill integracyjny, a jego uczestnicy mogą bezpłatnie częstować się wegańskimi i mięsnymi potrawami. Przy okazjie Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, które jest liderem ruchu ograniczania produkcji odpadów, zachęca do zmiany codziennych nawyków.

– Każdego roku przeciętny Polak wytwarza ok. 315 kg odpadów komunalnych, z czego tylko około 30 proc. jest poddawane recyklingowi. Chociaż sytuacja ulega poprawie wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Szczególnie martwi nas sytuacja, gdy odpady są porzucane w lasach i na terenach zielonych, gdyż nie tylko źle to wygląda, ale także stanowi realne zagrożenie dla środowiska i zwierząt. Wiele odpadów, zwłaszcza sprzęt elektroniczny i opony, których znaleźliśmy ponad 100 w zeszłym roku, podczas rozkładu wytwarzają toksyny zatruwające otoczenie – mówi Ewa Witkiewicz, autorka publikacji „Roślinna kuchnia Zero Waste”.

Akcje sprzątania są precyzyjnie przygotowane. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Całe wydarzenie podporządkowane jest idei Zero Waste. – Po każdej akcji pierzemy rękawiczki i używamy ich ponownie. Zachęcamy mieszkańców, żeby przynosili własne kubki i talerze, do samego grillowania używamy stalowych tacek. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby służyć przykładem, że również duże wydarzenia można zorganizować bez tworzenia odpadów, mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

źródło: UM Katowice, foto: K.Blachnicki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content