play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

SprzątamyMyDzielnice: mieszkańcy Katowic kontra bałagan

today28 września 2020

Background

10 pełnych kontenerów i prawie 500 worków z odpadami. To efekt kolejnej edycji kampanii „SprzątaMyDzielnice”, w której brali udział mieszkańcy Katowic.

Podczas kilku wakacyjnych weekendów śmieci zniknęły z terenów zielonych w Zawodziu, Koszutce, Dąbrówce Małej, z Lesu Panewnickiego i okolic Trzech Stawów. Jak podsumowują organizatorzy z magistratu i Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, wśród znalezionych odpadów znalazło się ponad 50 opon, kilkanaście telewizorów i parę lodówek. Dzielnice sprzątało ponad 150 ochotników, najczęściej mieszkających w okolicy, w której odbywała się akcja. Zresztą tereny do sprzątania typują właśnie sami mieszkańcy. W tym roku, zgłoszeń było ponad 40 – ostatecznie w głosowaniu wybrano 5. Koronawirus kampanię trochę opóźnił, ale jej nie zablokował .

– Ważne jest dla nas nie tylko pozbycie się odpadów ale również to, żeby podczas naszych akcji nie produkować niepotrzebnych śmieci, podsumował Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. – Dlatego zamiast wody w butelkach plastikowych nalewaliśmy mieszkańcom katowicką kranówkę do ich własnych kubków a rękawiczki używane podczas zbierania odpadów praliśmy po każdej akcji i używaliśmy powtórnie, dodał.

Jak wiele działań projektu KATOobywatel to również jest przede wszystkim kampanią społeczną. – Zwracamy uwagę na skalę zjawiska dzikich wysypisk i skutki, jakie wywołują. Śmieci są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska i dla naszego zdrowia, mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jest jednym z pionierów ruchu Zero Waste, zgodnie z którym należy ograniczać ilość odpadów, które każdy z nas wytwarza. Podczas wykładów oraz spotkań, członkowie Stowarzyszenia pokazują jak w łatwy sposób można zastąpić rzeczy jednorazowe wielorazowymi oraz udowadniają, że bycie eko wcale nie musi wiązać się z wydatkami czy szczególnym wysiłkiem. Działając na rzecz ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenie organizuje warsztaty, m.in. z produkcji naturalnych środków czystości czy kosmetyków i tworzy domowe kompostowniki. Organizuje też Wymienialniki, wydarzenia pozwalające wymienić się z innymi niepotrzebnymi już rzeczami oraz Repair Cafe – specjaliści zaproszeni przez Stowarzyszenie bezpłatnie naprawiają zepsute sprzęty i uczą jak je naprawiać.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content