play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Sprzedawali skradzione części samochodowe

today6 października 2020

Background

Silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia, karoserii i tapicerki ze skradzionych w Europie samochodów odzyskali policjanci ze Śląska. Przeszukano firmy zajmujące się sprzedażą używanych części samochodowych z powiatu bielskiego.

Sprzedawali części do pojazdów a na półkach w warsztatach mieli też te pochodzące z kradzieży. Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu przeszukali teren firmy z powiatu bielskiego, prowadzącej sprzedaż używanych części samochodowych. Mundurowi odnaleźli tam dużą ilość części samochodowych, pochodzących z pojazdów skradzionych na terenie Unii Europejskiej.

Audi, BMW i Skoda

Stróże prawa, wspólnie z kryminalnymi z KWP w Katowicach oraz bielskiej komendy, a także z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Hrebennem, weszli na teren firmy. W pomieszczeniach na terenie posesji odnaleźli i zabezpieczyli 77 części samochodowych pochodzących z samochodów różnych marek, m.in. BMW, Audi, Skoda i VW, skradzionych w Polsce oraz na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Do ostatniej kradzieży doszło w sierpniu 2020 r. we Włoszech. Łupem przestępców padł wtedy Hyundai.

Części sprzedawano w Internecie

Odzyskane podzespoły to m.in. silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia, karoserii i tapicerki pojazdów. Handel kradzionymi podzespołami był prowadzony za pośrednictwem Internetu.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego bielskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Północ. Śledczy współpracują ze stróżami prawa z państw, w których skradziono samochody. Wartość przejętych podzespołów oszacuje powołany w sprawie biegły. Po ustaleniach możliwe będzie przedstawienie zarzutów paserstwa osobom związanym z obrotem skradzionymi częściami. Sprawa jest rozwojowa.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content