play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Srebro bliżej młodzieży. Tarnogórskie podziemia z dofinansowaniem

today8 września 2022

Background

Tarnogórskie podziemia na wyciągnięcie dłoni. Tej mniejszej. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dołączyło do ogólnopolskiego programu dofinansowań na wycieczki szkolne. Zwiedzanie będzie tańsze.

Tarnogórskie podziemia wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie którym niewiele miejsc może się pochwalić. Teraz, by zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga lub Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, można to zrobić taniej.

Ministerialny projekt dla młodzieży

Prowadzące tarnogórskie podziemia Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza nauczycieli i uczniów do odwiedzenia w ramach wycieczek szkolnych, Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Tarnogórskie podziemia to jedyne w województwie śląskim obiekty wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo 5 września ruszyła kolejna edycja programu „Poznaj Polskę”, w ramach której można otrzymać 80% dofinansowania na zorganizowanie wycieczki.

Dwa obiekty Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga mają oddzielne wpisy na Listę Punktów Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane do wyczerpania puli środków.

„Podziemia zabytkowej kopalni rud srebrnonośnych” nr 589 (największe osiągnięcie polskiej nauki)

„Sztolnia Czarnego Pstrąga” nr 616 (kultura i dziedzictwo narodowe)

Uczniowie zobaczą wyjątkową w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, odkryją, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedzą się jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Tylko tu uczestnicy wycieczki poczują klimat dawnej górniczej pracy i przepłyną łodziami podziemną rzekę. Pobyt w obiekcie rozpoczyna się od wizyty w centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Uczniowie odkryją jedyną w Polsce wciąż działającą sztolnię odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Dowiedzą się, w jaki sposób gwarkowie pokonali siły natury oraz poznają niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego.

Dodatkowe informacje:

Zwiedzanie niezależne od pogody (cały rok w podziemiach panują podobne warunki temperatura 10 stopni C).
Bezpłatny parking dla autokarów.
Specjalna infolinia tylko dla grup zorganizowanych czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.30 – 16.30 (tel: 32 285 49 96, 32 285 29 81)
Można także napisać maila (rezerwacje@kopalniasrebra.pl)

Podstawowe zasady przedsięwzięcia

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content