play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Średniowieczne Zabrze tłem książki „Ana i Walter. Historia niemożliwa”

today22 lutego 2021

Background

Zabrzanie napisali dwujęzyczną, polsko-śląską baśń dla najmłodszych. Akcja książki „Ana i Walter. Historia niemożliwa” toczy się w średniowiecznym… Zabrzu. A wszystko zaczęło się od rodzinnego czytania baśni i legend.

To one zainspirowały 10-letnią Anię Zentlik z Zabrza do stworzenia swojej własnej baśni. Namówiła tatę, aby wykorzystać czas przymusowego, pandemicznego  zamknięcia w domu  na wspólne napisanie książki. A książka jest unikatowa! Po pierwsze – nawiązuje do autentycznych, lokalnych podań. A po drugie – ze względu na swoją dwujęzyczność. Napisana jest bowiem po polsku i po śląsku.

-Wieczorami zawsze sporo czytaliśmy. Pewnego dnia córka zaproponowała, żebyśmy wspólnie napisali własną bajkę. Zgodziłem się, ale powiedziałem, że jest pewien warunek. To ona wymyśli fabułę i przygotuje rysunki, a ja przetłumaczę wszystko na śląski. Udało się – relacjonuje Krzysztof Zentlik.

 

Fot: Archiwum prywatne

Głównymi bohaterami książki są sieroty: 7-letnia Ana i 10-letni Walter. Rodzeństwo żyje w Biskupicach w czasach kiedy miejscowość najeżdża i terroryzuje okrutny Henryk Straszny z Moraw, któremu towarzyszy Wolf – ni to pies, ni wilk. Dzieci wykonują powierzone im zadania, a czytelnicy na nowo odkrywają historię zabrzańskich Biskupic, które znalazły się w graniach Zabrza 1 stycznia 1927 roku. Warto podkreślić, że Biskupice to najstarsza dzielnica Zabrza.

Okolica Biskupic wzmiankowana jest w bulli papieża z 1155 roku oraz w dokumencie Kazimierza I, księcia opolskiego, z 1222 roku, na mocy którego zezwolono na osadnictwo na terenach należących do dóbr Ujazdu. Co więcej, wieś Biskupice jako własność biskupów wrocławskich została wymieniona w dokumencie z 1243 roku.

Pan Krzysztof podkreśla też, że opisywane wydarzenia są fikcyjne, ale osadzone w realnie istniejących miejscach, wszystkie grodziska zniknęły w XV wieku, podczas wojen husyckich.

Przygody Any i Waltera napisane są bardzo przystępnie. Problemów nie powinna sprawić także „śląszczyzna”, nad którą czuwał Marcin Melon, autor śląskich kryminałów z cyklu „Komisarz Hanusik”

Oto fragment:

Niy je to bojka dlŏ bajtli, co sōm cōłkiym mali
Niy chcymy przecã, co by sie nom wylynkali.
Niy je to tyż bojka ô skrzotach i szmaterlŏkach,
Co durś sie chowiōm kajś po leśnych krzŏkach.
Niy je to bojka ô szkarbniku, strzidze eli utopcu,
Ino ô dziouszce i małym chopcu.
Je to bojka ô miejscach prowdziwych,
Magicznych, piyknistych i do dzisioj urodziwych.

 

Fot: ksiegarnia.borgis.pl

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content