play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Średniowieczny Zaułek w Bytomiu będzie zrewitalizowany

today25 maja 2021

Background

Jedna z najstarszych uliczek w Bytomiu zostanie zrewitalizowana. Kwestią do rozwiązania pozostaje przyznanie dofinansowania inwestycji. To część większego projektu rewitalizacji w śródmieściu Bytomia.

Średniowieczny Zaułek w Bytomiu zostanie zrewitalizowany. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił właśnie przetarg na realizację tej inwestycji. I choć ulica Zaułek liczy sobie niespełna 75 metrów, to jej historyczne znaczenie jest ogromne. To najwęższa uliczka miasta i zarazem jedna z najstarszych w Bytomiu:
– Zabiegamy też o dofinasowanie realizacji tej inwestycji z Unii Europejskiej. Złożyliśmy już stosowne dokumenty do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Kiedy tylko otrzymamy pozytywną decyzje o dofinansowaniu projektu, część pracy będzie mogła ruszyć już w tym roku, natomiast ukończenie realizacji projektu planowane jest do końca grudnia przyszłego roku – mówi Małgorzata Węgiel – Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.
Jak informuje Urząd Miasta w Bytomiu inwestycja obejmie przebudowę nawierzchni na długości 75m z wykorzystaniem istniejącej kostki kamiennej, kamiennej rzędowej i kamiennej mozaikowej, zabudowę rynsztoków kamiennych, odwodnienie powierzchniowe i wymianę wpustów, ale także zagospodarowanie podwórek, małą architekturę oraz oświetlenie i monitoring terenu. Ponadto Miejski Zarząd Dróg i Mostów zaplanował także nowe nasadzenia roślin i drzewek.
Rewitalizacja ulicy Zaułek to część większego projektu o nazwie „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice ulicy Dworcowej i Rynku”. Koszt całości inwestycji  szacuje się na 30 milionów złotych. Połowę bytomski magistrat zamierza pozyskać z UE. 
Fot. UM Bytom

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content