play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Pyskowice

Stacja Kultury w starym dworcu w Pyskowicach

today12 marca 2021

Stary dworzec zostanie „Stacją Kultury”. Trwa przebudowa budynku kolejowego w Pyskowicach. Miasto chce w nim stworzyć atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności.

Pracy moc ale efekt końcowy ma olśnić i przede wszystkim służyć mieszkańcom. Trwa renowacja budynku starego dworca kolejowego w Pyskowicach. Powstanie tu „Stacja Kultury”.

To będzie trudne zadanie

Przetarg na realizację I etapu w formule „zaprojektuj i wybuduj” wygrała wiosną ubiegłego roku firma Milimex SA z Siemianowic Śl. Dokumentację wykonawczą przygotowała firma FS Projekt sp. z o. o. z Lędzin, która jest autorem m.in. projektu Centrum Usług Senioralnych powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Pierwszy etap trwa

W pierwszej kolejności przystąpiono do modernizacji zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości. Całość prac w tym etapie ma kosztować 7.341.410,58 zł. Projekt posiada dofinansowanie w kwocie 1 688 913,44 zł z RPO WŚl, z a budżetu państwa w wysokości 198 695,68 zł.

Wstępnie założono, że roboty zostaną zakończone do 5 grudnia 2022 roku, ale wykonawca spodziewa się skrócenia tego okresu – nawet na koniec bieżącego roku. Trzymamy kciuki za powodzenie planów.

Renowacja wyróżniona

Prace ciągle trwają, w zasadzie to całkiem niedawno dopiero się rozpoczęły, a już zdobywają laury i uznanie. Co interesujące, plan przebudowy dworca w Pyskowicach został już wyróżniony w konkursie na najlepszą przestrzeń województwa śląskiego.

Kawiarnia i klub

Program funkcjonalno – użytkowy projektu „Stacja kultury” przewiduje, że w skład centrum wejdą kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne. Wydzielona zostanie sala „koncertowa”, sala ćwiczeń np. do zajęć jogi lub baletu oraz sala warsztatów rękodzielniczych. Wpleciona zostanie również funkcja obsługi podróżnych w postaci niewielkiej poczekalni z automatami biletowymi, dostępnej całą dobę. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

(źródło i fot.: pyskowice.pl)

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content