play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Stadion miejski w Katowicach jednak tańszy. W przyszłym roku rozpocznie się budowa

today3 marca 2020

Background

Kosztorys zaakceptowany – można powoli zaczynać. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na budowę stadionu miejskiego w Katowicach. Pierwsza łopata na działce obok autostradowego węzła „Bocheńskiego” wbita zostanie w przyszłym roku.

Jak poinformowano, miasto dogadało się z projektantami, w kwestii kosztorysu. A w pierwszej wersji było drogo. I to bardzo. Niemal trzy razy więcej niż proponowane przez miasto 180 mln zł. Zrobiło się nieprzyjemnie. Dziś jednak, wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula mógł w końcu ogłosić, że kompleks sportowy (hal i stadion z trybunami na 15 tys. widzów) powstanie za kwotę ok. 230 mln zł brutto.

  • cover play_arrow

    Stadion miejski w Katowicach jednak tańszy. W przyszłym roku rozpocznie się budowa Adam Grabałowski

Nasuwa się pytanie co takiego zmienił w kosztorysie projektant, że udało się ciąć cenę o dziesiątki milionów złotych …

  • cover play_arrow

    Stadion miejski w Katowicach jednak tańszy. W przyszłym roku rozpocznie się budowa Adam Grabałowski

To Marius Schlesiona, prezes spółki RS ARCHITEKCI, która opracowuje dokumentację dla katowickiego obiektu. Oszczędności poczyniono m.in. zmieniając zastosowane materiały i elementy. Np. zamiast łazienkowej armatury ze stali nierdzewnej, zastosowana będzie porcelana, a zamiast betonu nawierzchniowego – asfalt. Przykładów są setki, projektanci przekonują, że wszystko odbywa się zgodnie z wymogami, bez uszczerbku dla norm bezpieczeństwa, komfortu użytkowania czy trwałości konstrukcji. Obiekt powstanie w dwóch etapach. W pierwszym – stadion i hala. W drugim – zaplecze treningowe z dodatkowymi boiskami. O konkretnych terminach na razie się nie mówi.

Na portalu społecznościowym prezydent Katowic, Marcin Krupa napisał: – To bardzo ważna inwestycja dla miasta i Katowiczan i warto podkreślić, że inwestycja wyczekiwana – o budowie stadionu mówi się od dawna. Środowiska sportowe i środowisko kibiców czekały na tę inwestycję, gdy realizowaliśmy w mieście inne duże inwestycje – Strefę Kultury czy przebudowę rynku. Podkreślam, że jesteśmy zdeterminowani, by tę inwestycję zrealizować. Katowice, jako stolica ponad dwumilionowej metropolii zasługują na stadion miejski, takie są oczekiwania tysięcy mieszkańców.
Przez ostatnie tygodnie wspólnie z pracownią projektową RS Architekci pracowaliśmy nad tym, by projekt stadionu i hali wraz z otoczeniem dostosować do naszych pierwotnych założeń finansowych. Wiedząc, że przed nami stanie szereg decyzji do podjęcia, na początku prac wyszliśmy z trzech podstawowych założeń, którymi się kierowaliśmy w ramach dalszych prac, pisze prezydent Katowic.

I dalej: – Po pierwsze – zachowanie pełnej funkcjonalności stadionu na 15 tys. krzesełek oraz hali sportowej. Od początku rozmów nie dopuszczaliśmy półśrodków – typu budowa dwóch trybun, połowy krzesełek itp. Ta decyzja miała także wymiar ekonomiczny. Dobudowa/rozbudowa w kolejnych latach byłaby znacznie droższa i utrudniałaby prowadzenie rozgrywek. Druga kwestia to spełnienie wymogów bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych rozwiązań dla kibiców. Stadion i hala mają służyć mieszkańcom Katowic – po to chcemy je wybudować. Dlatego mówiąc o optymalizacji kosztów za każdym razem patrzeliśmy na to przez pryzmat użytkownika tego miejsca i jego oczekiwań. Po trzecie, żyjemy w czasach, w których coraz większą wagę (i dobrze!) przykłada się estetyki, wyglądu, dobrych projektów. Obiekty Strefy Kultury pokazały, że to dobra droga i należy nią iść. Dlatego w ramach naszych prac cały czas wychodziliśmy z założenia, że obiekt ma być atrakcyjny pod kątem architektonicznym i wizualnym.

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy ma stanowić funkcjonalną całość. W jego skład wejdzie stadion, hala sportowa, dwa boiska treningowe – całość z zapleczem parkingowym i infrastrukturą towarzyszącą. Drugi etap, którego realizacja uzależniona będzie od możliwości finansowych miasta w przyszłości, obejmuje kolejne cztery boiska treningowe, dodatkowe parkingi. Obiekty przy ul. Bukowej będą w przyszłości pełnić funkcję zaplecza treningowego.

Pracowania RS ARCHITEKCI pracowała nad optymalizacją kosztów. Finałem działań jest podpisanie porozumienia, na mocy którego istniejący dziś projekt zostanie zmodyfikowany pod kątem optymalizacji. Tym samym szacunkowa kwota realizacji I etapu ma wynieść ok 229,5 mln zł.

Po otrzymaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę przeprowadzony będzie przetarg (w IV kw. br.). Natomiast w 2021 r. ma być podpisana umowa z wykonawcą i ruszy budowa.

źródło/foto: UM Katowice, RS Architekci

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content