play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Stadion Śląski świętuje 65-lecie

today13 stycznia 2021

Background

60 występów Reprezentacji Polski w piłce nożnej, 16 koncertów, 7 zawodów żużlowych rangi Mistrzostw Świata, 6 finałów wyścigu kolarskiego, 4 międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne i  wiele innych. Tak najkrócej można podsumować najważniejsze wydarzenia, które odbyły się na Stadionie Śląskim. Obiekt ma 65 lat.

Oficjalne otwarcie dzisiejszego Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego, miało miejsce 22 lipca 1956 r. Gościły tu najważniejsze w kraju wydarzenia piłkarskie, kolarskie, żużlowe, lekkoatletyczne oraz muzyczne, z udziałem gwiazd światowego formatu. Z  trybun śląskiego giganta oklaskiwały je tysiące widzów.

Piłkarskie dzieje obiektu rozpoczęły się w 1957 r. w meczu z ZSRR, podczas którego Gerard Cieślik zdobył dwie bramki. To właśnie dzięki Cieślikowi Stadion Śląski zyskał miano świątyni futbolu i stał się symbolem sukcesów polskich piłkarzy.

 

Jednym z najważniejszych momentów w  piłkarskiej przeszłości obiektu była wizyta klubu FC Santos z królem futbolu Pele w maju 1960 r. To na Śląskim Polacy pierwszy raz w historii wygrali z Anglią (2:0 w eliminacjach do Mundialu w 1973 r.). Padł tu również niepobity do dziś rekord frekwencji. W 1963 r. podczas meczu Górnik Zabrze – Austria Wiedeń z trybun kibicowało blisko 120  tys. widzów. Chętnie wspominany jest mecz Polska-Portugalia z 2006 r., w którym Euzebiusz Smolarek strzelił dwie bramki pokonując tym samym jedną z czołowych wówczas drużyn świata. Rok później biało-czerwoni wygrali w meczu z Belgią i Polska po raz pierwszy awansowała do finałów Mistrzostw Europy. Futbolowa reprezentacja rozegrała na Śląskim w sumie 60 spotkań, które zakończyły się 25. zwycięstwami, 17. porażkami i 18. remisami.

 

W latach 50. i 60. popularnością cieszyły międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne. W 1967 r. Irena Szewińska wyrównała rekord świata w biegu na 200 m w meczu Polska-ZSRR. Był to pierwszy w historii rekord globu ustanowiony na Stadionie Śląskim.

Z kolei w trakcie towarzyskiego trójmeczu Polska-NRD-ZSRR w 1969 r., reprezentująca ZSRR Nadieżda Czyżowa, wynikiem 20,09 m., ustanowiła rekord świata w pchnięciu kulą. Lekkoatletyczne emocje wróciły na stadion za sprawą organizowanych od 2018 r. kolejnych edycji Memoriału Janusza Kusocińskiego i  Kamili Skolimowskiej.

Stadion Śląski od początku istnienia był obiektem wielofunkcyjnym. W latach 1957-1968, sześciokrotnie na bieżni stadionu finiszowali kolarze uczestniczący w Wyścigu Pokoju. W maju 1960 r. Stanisław Gazda wygrał etap XIII Wyścigu Pokoju pokonując jednego z najlepszych sprinterów tamtych lat – Manfreda Weissledera z NRD. Po 50 latach kolarze wrócili do Chorzowa. W 2018, 2019 i 2020 r. Stadion Śląski był miejscem startu honorowego Tour de Pologne.

Aż siedem razy w latach 1973 – 1986 odbywały się na Stadionie Śląskim światowe finały indywidualne, drużynowe i w konkurencji par na żużlu. Historycznym momentem było zdobycie przez Jerzego Szczakiela w 1973 r. tytułu indywidualnego mistrza świata. Na trybunach zasiadło wówczas prawie 100 tys. osób – nigdy tak wielu widzów nie oglądało speedwaya na żywo. Żużlowcy pojawili się ponownie na Śląskim w 2018 i 2019 r. podczas rundy finałowej Indywidualnych Mistrzostw Europy.

W latach 90. Stadion Śląski stał się najpopularniejszym miejscem organizacji koncertów z udziałem światowych gwiazd muzyki. W 1991 r. wystąpili tu AC/DC oraz Metallica, w 1998 – The Rolling Stones, a  w  kolejnych latach również m.in. Iron Maiden, Pearl Jam, Genesis, The Police oraz Red Hot Chili Peppers. Do historii polskiej sceny muzycznej przeszedł koncert zespołu U2 z 2009 r. Fani grupy utworzyli olbrzymią biało-czerwoną flagę. Po ponownym otwarciu, na przebudowanym już obiekcie, wystąpiły takie sławy jak grupa Guns N’ Roses czy Rammstein.

Ważnym momentem w 65-letniej historii obiektu był etap jego gruntownej modernizacji, która rozpoczęła się w  2009 r. Zakres prac budowlanych obejmował m.in. rozbudowę trybun, zadaszenie miejsc siedzących, wymianę systemu oświetlenia i nagłośnienia, montaż telebimów, monitoringu i systemu biletowego, przygotowanie strefy VIP oraz instalację funkcji lekkoatletycznych w tym wyklejenie bieżni. W lipcu 2017 r. Stadion Śląski uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a podczas zorganizowanego 1 października Dnia Otwartego obiekt odwiedziło blisko 100 tysięcy ludzi.

Obchody 65-lecia Stadionu Śląskiego odbędą się pod znakiem międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych. 1-2 maja odbędzie się tu World Athletics Relays, czyli Mistrzostw Świata w Sztafetach. 29-30 maja, najlepsze europejskie zespoły zmierzą się w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce. Z kolei 20 czerwca odbędzie się kolejna edycja Memoriału Janusza Kusocińskiego, a 4-5 września sportowcy zaprezentują się podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej.

Po 65 latach działalności Stadion zmienia swoją dotychczasową funkcję z operatora na organizatora imprez, a także staje się konkurencyjnym w regionie miejscem dla biznesu. Od wiosny br. klienci będą mogli korzystać tu z centrum konferencyjno-biznesowego.

źródło/foto: Stadion Śląski

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content