play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Stadion Śląski zgaśnie dla Ziemi

today26 marca 2021

Background

W sobotę czasowo wyłączone będzie podświetlenie Stadionu Śląskiego. To w ramach ogólnoświatowej akcji „Godzina dla Ziemi”.

27 marca br. o godzinie 20.30 w milionach mieszkań, domów i obiektów publicznych na całym świecie   na  60 minut zgaśnie światło. Akcja „Godzina dla Ziemi” ma wymiar symboliczny. Rzecz w tym, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony środowiska naturalnego. Tegoroczna edycja w Polsce odbędzie się pod hasłem #GodzinaDlaBałtyku.

Organizatorem inicjatywy jest WWF, czyli międzynarodowa organizacja ekologiczna działająca na rzecz ochrony naszej planety, której celem jest powstrzymanie dalszej degradacji środowiska i stworzenie takich warunków, aby ludzie mogli żyć w zgodzie z naturą. „Godzina dla Ziemi” jest jedną z najbardziej znanych akcji prowadzonych przez WWF już od 2007 r. W ten symboliczny sposób organizacja chce skupić uwagę społeczeństwa na konsekwencjach wynikających z szybko postępujący zmian klimatycznych.

Stadion Śląski znajduje się na terenie Parku Śląskiego, będącego jednym z  największych miejskich parków w Europie. Obiekt może pochwalić się kilkoma prośrodowiskowymi inicjatywami, które powstały w trosce o otoczenie. To np. zapewnienie bezpłatnej komunikacji publicznej w  drodze na wydarzenia organizowane na stadionie, instalacja ogólnodostępnej stacji ładowania e-samochodów czy udostępnienie miejsc parkingowych dla rowerów. Kluczowe dziś jest również racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. Stąd też Stadion Śląski dysponuje zbiornikiem retencyjnym o pojemności ponad 720 m.szesc., a gromadząca się w nim deszczówka wykorzystywana jest m.in. do nawadniania murawy.

– Stajemy się coraz bardziej świadomym ekologicznie społeczeństwem, mówi Bartłomiej Kowalski, Dyrektor Generalny Stadionu Śląskiego. I dodaje: – Wiedza na temat zagrożeń i  skutków nadchodzących zmian jest ważna, ale o wiele ważniejsze jest podejmowanie konkretnych działań, które mogłyby temu zapobiec. Szereg tego rodzaju przedsięwzięć konsekwentnie realizujemy i  wciąż staramy się wdrażać kolejne rozwiązania. Ochrona środowiska jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju naszej spółki.

Przyjętymi przez Stadion Śląski na przyszłość celami rozwojowymi w ramach działań na rzecz klimatu jest m.in. stopniowa eliminacja plastiku w gastronomii oraz wprowadzenie w ich miejsce przedmiotów wielokrotnego użytku, wymiana oświetlenia obiektu na energooszczędne oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

źródło/foto: Stadion Śląski

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content