play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Statystyki Ministerstwa Zdrowia. Kolejna faza luzowania obostrzeń

today21 maja 2021

Background

Sytuacja w szpitalach już znacząco się uspokoiła. Szpitale tymczasowe lada moment będą wygaszać funkcjonowanie oddziałów. Na covidowych łóżkach leży obecnie nieco ponad 9 tysięcy pacjentów.

Kolejny dzień luzowania obostrzeń

Piątek 21.05 jest kolejną datą dotyczącą luzowania obostrzeń. Ponownie otwierają się dziś kina. Na seanse filmowe mieliśmy czekać tydzień dłużej, jednak rząd przyśpieszył otwarcie branży. Na wszystkich seansach obowiązuje reżim sanitarny. Wraz z kinami otwierają się teatry, filharmonie i parki rozrywki na świeżym powietrzu.

Nie „zielony paszport”, a „Europejski Cyfrowy Certyfikat Covidowy”

Jest unijne porozumienie w sprawie tak zwanych cekinowych paszportów. Dokument dostał oficjalną nazwę „Europejski Cyfrowy Certyfikat Covidowy”. Do osiągnięcia porozumienia potrzebne były aż 4 rundy rozmów, a ostatnia trwała prawie pięć godzin. Zgodnie z wolą eurodeputowanych nie będzie nosić w nazwie słowa „zielony”, bo kojarzy się z ekologią. Certyfikaty będą wydawane w formie elektronicznej lub papierowej. W praktyce oznacza to, że obywatele Europejskiej Wspólnoty będą mogli wyruszyć na wakacje i bezproblemowo przekraczać granice.

Szczepienia – także w szkołach?

Szczepienie uczniów w szkołach? Rozważane są takie możliwości – poinformował szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, dodając, że należy zaczekać na zarejestrowanie odpowiednich preparatów dla osób poniżej 16. roku życia. Na razie dopuszczone są szczepienia dla obywateli po 16 roku życia. Dworczyk podkreślił, że istotna będzie również rejestracja szczepionek przez Europejską Agencję Leków i ich dopuszczenia do wykorzystania u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Jeśli takie dopuszczenie będzie, zostanie uwzględnione w Narodowym Programie Szczepień. Swoje do powiedzenia będzie miała Rada Medyczna przy premierze.

Na razie w Polsce podano przeszło 17 milionów dawek antycovidowych preparatów. Mniej więcej jedna trzecia z tego to pełne szczepienia.

Dzisiejsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Na szpitalnych łóżkach dedykowanych pacjentom zakażonym SARS-CoV-2 leczy się obecnie 9200 pacjentów. 1239 spośród nich, top pacjenci, którzy najgorzej przechodzą zachorowanie na COVID-19 i w ich leczeniu wykorzystywany jest respirator. Na obowiązkowej kwarantannie przebywa obecnie niespełna 97 tysięcy osób. Ponad 2,5 miliona osób w Polsce przechorowało już COVID-19.

A ostatniej doby potwierdzono 1 679 nowych  przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

mazowieckiego (221),
śląskiego (200),
wielkopolskiego (191),
dolnośląskiego (163),
łódzkiego (135),
małopolskiego (130),
pomorskiego (94),
zachodniopomorskiego (92),
lubelskiego (84),
kujawsko-pomorskiego (81),
opolskiego (56),
podkarpackiego (44),
warmińsko-mazurskiego (44),
świętokrzyskiego (42),
podlaskiego (38),
lubuskiego (35).
29 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W całym kraju odnotowano 191 zgonów po zakażeniu SARS-CoV-2. Wyłącznie z powodu COVID-19 zmarło 56 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 135 osób. Na śląsku kolejnych ofiar pandemii jest 33. Co trzecia z nich przed zakażeniem koronawirusem była zupełnie zdrowa.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content