play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Stenty to sposób na leczenie jaskry. Korzystają z nich lekarze z Gliwic

today4 lipca 2022

Background

Lekarze Miejskiego Szpitala nr 4 w Gliwicach przeprowadzili pierwsze zabiegi z wykorzystaniem stentów. To sposób na zwalczanie jaskry.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach ma nową broń do walki z jaskrą, czyli chorobą, która może bardzo silnie uszkodzić wzrok. Mowa o specjalistycznych zabiegach przeciwjaskrowych z wykorzystaniem stentów. Zabiegi te mają szereg zalet.

Lekarze wykorzystują stenty w walce z jaskrą

Lekarze z Gliwic przeprowadzili pierwsze, specjalistyczne zabiegi przeciwjaskrowe z wykorzystaniem stentów. Zostały przeprowadzone z sukcesem w gliwickiej lecznicy przy Zygmunta Starego 20.

-Mamy nową broń w walce z jaskrą – niezwykle podstępną chorobą, która może bardzo silnie uszkodzić narząd wzroku – wyjaśnia doktor Anna Wieczerska-Dec, ordynator okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Dotąd medycy mieli do wyboru jedynie krople, zabiegi laserowe oraz bardziej skomplikowane operacje, jednak opisywane rozwiązanie jest zupełnie inne.

-Zaletą tego minimalnie inwazyjnego zabiegu jest zdecydowanie mniejsze ryzyko uszkodzenia oka podczas całej procedury, a także skuteczność w zakresie filtracji płynu, którego przy tej chorobie w oku jest za dużo – tłumaczy specjalistka.

Co zyskuje pacjent? Przede wszystkim jest szansa nawet na całkowite „uwolnienie się” od przyjmowania kropli, które dotąd chorzy musieli regularnie stosować.

-Podczas kontroli pozabiegowych mierzymy ciśnienie wewnątrzgałkowe i sukcesywnie oceniamy postępy leczenia. Dla pacjentów to oznacza przede wszystkim zwiększenie komfortu życia – podsumowuje dr Wieczerska-Dec.

Dotąd takie procedury dostępne były głównie w wiodących ośrodkach klinicznych. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w Polsce na jaskrę choruje ok. 800 tysięcy osób.

Fot. materiały prasowe Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content