play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Stolarze z niepełnosprawnościami zmontowali „ptasie familoki” dla Chorzowa

today3 września 2021

Background

W zeszłorocznym budżecie obywatelskim Chorzowa ten pomysł nie miał sobie równych. „Ptasie familoki” zdeklasowały rywali i w 2021 roku trafiły do realizacji. Domki dla jerzyków ręcznie wykonali stolarze z Ośrodka Terapii Stowarzyszenie SPES.

Zwycięskim wnioskiem Budżetu Obywatelskiego 2020 w kategorii „projekty zielone” był pomysł powstania 200 skrzynek – domków dla jerzyków. To ptaki bardzo mile widziane tam, gdzie mieszkają ludzie, ponieważ jerzyki zjadają komary.

Miejski Dom Kultury Batory ogłosił przetarg na wykonanie domków dla ptaków. Postępowanie wygrali uczestnicy Ośrodka Terapii SPES z Katowic – stolarze z niepełnosprawnościami. Skrzynki wykonali ręcznie w ośrodku.

– Twórcy ptasich domów zarobili 16 tys. zł. Nie ukrywają, że to dla nich ogromna satysfakcja wygrać w przetargu z komercyjnymi firmami – tłumaczy Monika Pinkowska, koordynatorka medialna Stowarzyszenia SPES.

Produkcja skrzynek dla ptaków to dla stolarzy forma pracy i rehabilitacji. W ten sposób od kilku lat szlifują swoje umiejętności zawodowe. Wśród stałych klientów są m.in. Lasy Państwowe czy firmy budowlane, które podczas ocieplania budynków muszą zadbać o sztuczne miejsca rozrodcze np. dla jerzyków.

Aktualnie wybierane są budynki, na których niebawem pojawią się ptasie familoki!

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content