play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Strajk na kolei? Maszyniści domagają się poprawy bezpieczeństwa

today18 lutego 2021

Background

Strajk wisi na włosku a szalą jest nasze życie i zdrowie. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce prowadzi dialog z najważniejszymi przewoźnikami w kraju. Zapowiada, że jeśli dialog społeczny nie da efektów, będą strajkować.

Domagają się poprawy bezpieczeństwa na torach i na przejazdach kolejowych. Maszyniści zrzeszeni w  Związku Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce planują nawet strajk, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione.

Nasze życie w cenie

Związkowcy chcą zwiększenia bezpieczeństwa na torach i na przejazdach kolejowych. Przekazaliśmy nasze sugestie i propozycje zmian, na razie bez echa, mówi szef związku Leszek Miętek. – Zwracaliśmy się pismem do ministra infrastruktury, do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i zarządcy infrastruktury kolejowej żeby podjęli skuteczne działania ograniczające ten proceder. Niestety, te działania są niewystarczające. W naszym przekonaniu, wszystkie przejazdy kolejowe powinny mieć fotoradary i powinno być zmienione prawo, by wjeżdżanie przy wyświetlonej sygnalizacji lub bez zatrzymania na przejazd kolejowy było traktowane jako stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym – dodaje Miętek.

Związkowcy grożą strajkiem – także w naszym imieniu

Dialog społeczny prowadzony jest u trzech największych przewoźników kolejowych – w Intercity, Cargo i PolRegio.  – Sprawa oczywiście dotyczy wszystkich przewoźników – dodaje Miętek. Jak przekonują maszyniści, statystycznie codziennie na torach ginie człowiek a co drugi dzień dochodzi do poważnego wypadku na przejeździe kolejowym.

Rok więzienia dla maszynisty

Niejako w cieniu widma strajku, Sąd Rejonowy w Raciborzu skazał na rok więzienia w zawieszeniu maszynistę Kolei Śląskich, który w grudniu 2018 roku śmiertelnie potrącił na torach starszą kobietę. Do tego wypadku doszło na szlaku między Rybnikiem i Raciborzem. W sprawie złożono już apelację. To pierwszy taki wyrok w Polsce.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content