play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Strajk w Bitronie odroczony. We wtorek negocjacje

today29 lutego 2020

Background

Strajk odroczony do wtorku. Załoga sosnowieckiego Bitronu w większości opowiedziała się za zaostrzeniem protestu. W referendum wzięło udział dwie trzecie załogi.

Domagają się podwyżek i gwarancji zatrudnienia. 95 procent załogi sosnowieckiej fabryki Bitron, która wzięła udział w referendum, chce strajkować. Rozmowy ostatniej szansy we wtorek.

Referendum dało odpowiedź

W referendum pracownicy odpowiadali na pytanie, czy są za przeprowadzeniem bezterminowej akcji strajkowej w celu poparcia żądań zgłoszonych przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ „Solidarność” w Bitron Poland. Tych żądań jest w sumie sześć. Dotyczyły podwyżek płac zasadniczych, oraz dodatków i premii, a także gwarancji zatrudnienia.
„Spodziewaliśmy się poparcie dla strajku, ale skala zainteresowania głosowaniem nawet dla nas była miłym zaskoczeniem. Frekwencja na poziomie 66 proc. i 95 proc. głosujących „za” to naprawdę znakomity wynik. Pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku, że załoga chce, aby kwestia podwyżek płac, podwyżek realnych, a nie symbolicznych, została załatwiona jak najszybciej”, mówi przewodnicząca Solidarności w firmie, Izabela Będkowska.

Zwolnienia za udział w referendum

Będkowska dodaje, że „kierownictwo zakładu zaczęło pojedynczo wzywać pracowników, pytać o strajk i wręczać im wypowiedzenia. W naszej ocenie to działania rażąco naruszające prawo, mające na celu zastraszenie załogi. Powiadomimy odpowiednie organy, ale nie będziemy się tym działaniom bezczynnie przyglądać”.

Spór od stycznia

W Bitronie od 21 stycznia „Solidarność” prowadzi spór zbiorowy z pracodawcą. Zasadniczy postulat, jaki przedstawił związek, to podwyżka stawek godzinowych o 5 zł brutto. W odpowiedzi kierownictwo firmy zaproponowało wzrost stawki o 1,1 zł brutto. Podczas negocjacji strona związkowa poszła na ustępstwa, modyfikując żądania. Ostatnia propozycja strony związkowej to podwyżka stawek godzinowych o 2 zł brutto i jednoczesne włączenie do płac zasadniczych 200 zł z premii frekwencyjnej, co w sumie daje podwyżkę o 3,2 zł brutto na godzinę.  W odpowiedzi pracodawca też zmienił swoją propozycję oferując podniesienie stawki godzinowej o 40 gr, czyli z 1,1 zł do 1,5 zł. Zdaniem związku to zdecydowanie za mało, stąd decyzja o referendum strajkowym.

We wtorek ostatnie negocjacje

Jak powiedziała Radiu Piekary Będkowska, związkowcy uzgodnili z zarządem by rozmowy ostatniej szansy przeprowadzić jeszcze we wtorek. Negocjacje ruszą o godzinie 12. Ich wynik przesądzi o ewentualnej akcji strajkowej.
Bitron Poland w Sosnowcu zatrudnia przeszło 1060 osób. Firma produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość załogi stanowią kobiety.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content