play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zagłębie

Straż Graniczna instaluje się w Sosnowcu

today29 stycznia 2021

Background

Kolejna ważna instytucja będzie miała swoją placówkę w Sosnowcu. Po Prokuraturze Okręgowej tym razem w mieście „zainstaluje się” siedziba aglomeracyjnej Placówki Straży Granicznej.

Kilka tygodni temu Prezydent Sosnowca podpisał akt notarialny w sprawie zamiany działek pomiędzy Gminą Sosnowiec, a Skarbem Państwa. 27 stycznia nieruchomość przy ulicy Kombajnistów w Sosnowcu została oficjalnie przekazana na rzecz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. W przyszłości na 0,72 ha działce powstanie siedziba aglomeracyjnej Placówki Straży Granicznej. Do tego czasu SG będzie funkcjonowała w budynku Agencji Rozwoju Lokalnego przy ul. Teatralnej.

Dokumenty w tej sprawie podpisali Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Jopek.

– Przyszła siedziba powstanie w rejonie gdzie w nowych budynkach działa już prokuratura rejonowa, podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Wkrótce na teren po kopalni „Sosnowiec” przeniesie się też Komenda Miejska Policji. Niebawem w Sosnowcu zacznie działać Prokuratura Okręgowa i Sąd Okręgowy. Cieszę się, że w ten sposób ranga miasta wzrasta. Sosnowiec staje się coraz ważniejszym punktem na mapie Polski, dodaje prezydent.

Na terenie Zagłębia funkcjonariusze Grupy Zamiejscowej usytuowanej w strukturze PSG w Rudzie Śląskiej działają od 15 października 2019 r. Pozyskanie terenu i zbudowanie nowego obiektu na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest jednym z priorytetów wpisanych w plan rozwoju formacji i tworzenia aglomeracyjnych placówek Straży Granicznej. Ponadto wpisuje się w Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, aby skutecznie przeciwdziałać możliwym zagrożeniom porządku i bezpieczeństwa publicznego związanego z procesami migracyjnymi na tym obszarze.

Zasięg odpowiedzialności służbowej obejmować będzie wschodnią część województwa śląskiego na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, skupiającej w sobie dużą populację cudzoziemców.

źródło/foto: UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content