play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Studenci WSB wspierają chorzowski Sanepid

today24 listopada 2020

Background

Studenci WSB wspierają chorzowski Sanepid. Wywiady epidemiologiczne, tworzenie oraz kompletowanie niezbędnej dokumentacji czy kontakt telefoniczny z osobami na kwarantannie. To tylko część zadań, którymi zajmują się studenci WSB w chorzowskim sanepidzie. Pod koniec października studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie rozpoczęli swoje praktyki w sanepidzie. Dzięki tej współpracy mogą oni na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca w trudnym czasie pandemii, a pracownicy ośrodka otrzymują potrzebne wsparcie.

Studenci WSB wspierają chorzowski Sanepid. – Początkowo nie byłam przekonana do pomysłu, aby w czasie epidemii przyjmować na praktyki studentów. Moje obawy budził zwłaszcza fakt, iż w przeciwieństwie do wolontariuszy z wydziałów medycznych, którzy udzielili nam pomocy na początku epidemii, nie posiadają oni niezbędnej wiedzy merytorycznej koniecznej do przeprowadzania wywiadów epidemiologicznych. Ponadto wdrożenie ich do pracy i chociażby krótkie przeszkolenie wymagało od naszych pracowników, i tak już nadmiernie obciążonych obowiązkami, czasu i zaangażowania. W praktyce jednak moje obawy okazały się nieuzasadnione. Studenci stanowią ogromne wsparcie dla naszego zespołu. Praktykanci pomagają nam nie tylko przy zbieraniu i przetwarzaniu danych, ale również kontaktują się z osobami objętymi izolacją czy kwarantanną – tłumaczy Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Aktualnie w chorzowskim sanepidzie praktyki odbywa 8 studentów WSB. Wśród nich jest Karolina Potempa. Praktyki rozpoczęłam pod koniec października. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa drugi człowiek. Kontaktuję się z osobami, które przebywają na kwarantannie, wypytuję ich o stan zdrowia, mam poczucie, że komuś pomagam. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć, jak ta praca wygląda na co dzień. Zawsze chciałam wykonywać pracę biurową, a to doświadczenie w czasie praktyk tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu – podkreśla studentka kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Dlaczego praktyki zawodowe są takie ważne? Przez wszystkie uczelnie wyższe są one traktowane jako przedmiot i niezaliczenie ich skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu dyplomowego. To także jedyna taka okazja, by studenci mogli w praktyce zobaczyć, jak od kuchni wygląda konkretny zawód. – Cieszę się, że pomysł wyjścia naprzeciw trudnej sytuacji odnosi sukces, a studenci mogą wesprzeć sanepid. Z drugiej strony uczą się w „warunkach bojowych”, przy okazji zaliczając swoją obowiązkową praktykę studencką, którą na pewno będą długo pamiętać – podkreśla Joanna Dinges, Dyrektor Biura Karier i Praktyk.

 

info i fot. Biuro Prasowe WSB

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content