play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Studenci WSB wspierają chorzowski Sanepid

today24 listopada 2020

Background

Studenci WSB wspierają chorzowski Sanepid. Wywiady epidemiologiczne, tworzenie oraz kompletowanie niezbędnej dokumentacji czy kontakt telefoniczny z osobami na kwarantannie. To tylko część zadań, którymi zajmują się studenci WSB w chorzowskim sanepidzie. Pod koniec października studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie rozpoczęli swoje praktyki w sanepidzie. Dzięki tej współpracy mogą oni na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca w trudnym czasie pandemii, a pracownicy ośrodka otrzymują potrzebne wsparcie.

Studenci WSB wspierają chorzowski Sanepid. – Początkowo nie byłam przekonana do pomysłu, aby w czasie epidemii przyjmować na praktyki studentów. Moje obawy budził zwłaszcza fakt, iż w przeciwieństwie do wolontariuszy z wydziałów medycznych, którzy udzielili nam pomocy na początku epidemii, nie posiadają oni niezbędnej wiedzy merytorycznej koniecznej do przeprowadzania wywiadów epidemiologicznych. Ponadto wdrożenie ich do pracy i chociażby krótkie przeszkolenie wymagało od naszych pracowników, i tak już nadmiernie obciążonych obowiązkami, czasu i zaangażowania. W praktyce jednak moje obawy okazały się nieuzasadnione. Studenci stanowią ogromne wsparcie dla naszego zespołu. Praktykanci pomagają nam nie tylko przy zbieraniu i przetwarzaniu danych, ale również kontaktują się z osobami objętymi izolacją czy kwarantanną – tłumaczy Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

Aktualnie w chorzowskim sanepidzie praktyki odbywa 8 studentów WSB. Wśród nich jest Karolina Potempa. Praktyki rozpoczęłam pod koniec października. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa drugi człowiek. Kontaktuję się z osobami, które przebywają na kwarantannie, wypytuję ich o stan zdrowia, mam poczucie, że komuś pomagam. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć, jak ta praca wygląda na co dzień. Zawsze chciałam wykonywać pracę biurową, a to doświadczenie w czasie praktyk tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu – podkreśla studentka kierunku bezpieczeństwo narodowe.

Dlaczego praktyki zawodowe są takie ważne? Przez wszystkie uczelnie wyższe są one traktowane jako przedmiot i niezaliczenie ich skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu dyplomowego. To także jedyna taka okazja, by studenci mogli w praktyce zobaczyć, jak od kuchni wygląda konkretny zawód. – Cieszę się, że pomysł wyjścia naprzeciw trudnej sytuacji odnosi sukces, a studenci mogą wesprzeć sanepid. Z drugiej strony uczą się w „warunkach bojowych”, przy okazji zaliczając swoją obowiązkową praktykę studencką, którą na pewno będą długo pamiętać – podkreśla Joanna Dinges, Dyrektor Biura Karier i Praktyk.

 

info i fot. Biuro Prasowe WSB

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content