play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Sukces lekarzy z gliwickiej „czwórki”. Wycięli nowotwór 9-latkowi

today24 lutego 2022

Background

Niezwykle skomplikowana operacja usunięcia nowotworu u 9-letniego chłopca przeprowadzona przez zespół ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zakończona pełnym sukcesem.

– Nowotwór był łagodny, co sprawdziliśmy w biopsji. Jednak wychodził z kości ramiennej w takim miejscu, że penetrował do dołu pachowego, w kierunku klatki piersiowej.  Można to porównać do guza przykrytego siecią pajęczą struktur naczyniowo-nerwowych. Bardzo delikatne dostanie się tam i usunięcie kostnej zmiany było największym wyzwaniem – podkreślił tuż po zakończeniu operacji prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

9-letni chłopiec przeszedł zabieg bez komplikacji. Teraz przed nim rehabilitacja, która umożliwi powrót do sprawności.

-To przełom w historii gliwickiej ortopedii. Otwieramy nowy rozdział i rozszerzamy naszą działalność o tak trudne obszary, jakimi są onkologia dziecięca i ortopedia dziecięca. Dzięki znakomitej współpracy zarówno z prof. Kotrychem jak i w zakresie diagnostyki z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach będziemy mogli zaoferować pomoc większej liczbie dzieci z takimi nowotworami – podkreślił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jak przypomina ekspert, każdą sytuację, gdy dziecko zgłasza bóle w obrębie rąk czy nóg należy dokładnie sprawdzić, nie tłumaczyć tego tzw. bólami wzrostowymi. Warto postawić na wcześniejszą diagnostykę i  skonsultować się ze specjalistą.

źródło: Szpital nr 4 w Gliwicach 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content