play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Sukces ortopedów z Gliwic szansą dla pacjentów onkologicznych

today8 stycznia 2021

Background

Sukces lekarzy z Gliwic. Ortopedzi ze szpitala nr 4 przeprowadzili udaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej. To zabieg, który eliminuje przerzut nowotworu do kości.

Pierwszą pacjentką, która przeszła zabieg w gliwickiej placówce była pani Agnieszka. Operacja endoprotezoplastyki onkologicznej polegała na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru i wszczepieniu specjalnego elementu sztucznego przejmującego funkcję uszkodzonej struktury.

Udało nam się wypreparować przerzut z marginesem zdrowej tkanki, co z punktu widzenia onkologicznego stanowi doskonały prognostyk. Z drugiej strony poprzez zastosowanie modułowej protezy onkologicznej udało się odtworzyć funkcje, czyli normalne funkcjonowanie stawu biodrowego. – mówi nam ordynator ortopedii w gliwickim szpitalu nr 4 Andrzej Baryluk.

Liczba chorych onkologicznie, u których dochodzi do przerzutów w obrębie kości, niestety, wzrasta. Wiąże się to z bardzo poważnymi powikłaniami takimi jak przewlekły ból i złamania patologiczne. – U pani Agnieszki pojawiła się taka sytuacja, której chcieliśmy zaradzić przywracając jednocześnie sprawność i możliwość lepszego poruszania się – mówi dr Andrzej Baryluk.

W czasie operacji gliwickich ortopedów wspierał prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zwrócił uwagę na ogromne znaczenie podobnych zabiegów dla ratowania sprawności pacjentów onkologicznych – Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie endoprotez onkologicznych. Pacjentka będzie pionizowana już następnego dnia po operacji, a po prawidłowym wygojeniu się rany pooperacyjnej będzie mogła bez przeszkód kontynuować leczenie onkologiczne.– dodał wybitny specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

W efekcie, dla pacjentki,  zabieg to ogromna szansa na powrót do aktywności. – Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze – mówi pani Agnieszka Fronczak, pacjentka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Większość chorób nowotworowych może powodować przerzuty do układu kostnego. Pojawienie się przerzutów do kości znacznie pogarsza jakość życia oraz rokowanie w zakresie przeżycia chorych. Bardzo często prowadzi do złamań patologicznych, które dodatkowo komplikują proces leczenia. Złamanie patologiczne powoduje nie tylko dysfunkcję narządu ruchu, ale przyspiesza rozwój choroby nowotworowej i skraca życie pacjenta.

Źródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content