play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

ŚUM szkoli w zakresie podawania szczepionek. Chętnych nie brakuje

today8 kwietnia 2021

Background

ŚUM szkoli w zakresie podawania szczepionek. Blisko 1000 chętnych wykonujących zawody medyczne zostanie przeszkolonych przez uczelnię, by wspomóc program masowych szczepień przeciw SARS-CoV-2.

Mają pomóc w walce z koronawirusem. Śląski Uniwersytet Medyczny szkoli farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych, którzy chcą zdobyć uprawnienia do podawania ludziom szczepionek. Zainteresowanie jest bardzo duże:

– Zgłosiła się do nas rekordowa liczba 988 osób, w tym 588 farmaceutów. Zainteresowanie jest bardzo duże. Mamy także zgłoszonych 329 fizjoterapeutów i 71 diagnostów laboratoryjnych. Cały czas zresztą, zgłaszają się kolejne osoby – mówi reporterowi Radia Piekary rzeczniczka uczelni, Agata Pustułka.

Szkolenia potrwają do końca kwietnia, a niewykluczone, że zostaną przedłużone o kolejny miesiąc. Docelowo w całej Polsce ma zostać przeszkolonych blisko 50 tysięcy pracowników medycznych. Każdego dnia, w każdym centrum szkoleniowym ŚUM, uprawnienia zyskuje kilkadziesiąt osób:

– Te szkolenia odbywają się codziennie w porze popołudniowej. Aż 50 osób dziennie w każdym z tych centrów zdobywa nowe uprawnienia i będzie niebawem mogło szczepić Polaków – dodaje w rozmowie z Radiem Piekary rzeczniczka Agata Pustułka.

Z procesem masowych szczepień wiąże się największa nadzieja na zatrzymanie pandemii COVID-19. W Polsce szczepienia stale nabierają tempa i po chwilowych kłopotach z rejestracją tuż przed Świętami Wielkanocnymi, wszystko wróciło już do planowego porządku. Wkrótce mają się rozpocząć masowe szczepienia, stąd konieczne jest zwiększanie liczby punktów szczepień i osób uprawnionych do ich wykonywania.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content