play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Świadkowie zbrodni na Ukrainie poszukiwani przez prokuraturę

today9 marca 2022

Background

Świadkowie zbrodni na Ukrainie są proszeni o kontakt z Prokuraturą Krajową, która prowadzi śledztwo związane z agresją Rosji na Ukrainę. Ci, którzy mają informację na ten temat, proszeni są o kontakt z polskimi organami ścigania.

Zgłoszenia, jak czytamy na stronie Prokuratury Krajowej, mogą być dokonane za pośrednictwem całodobowej infolinii obsługiwanej w języku ukraińskim przez Policję: +48 664 974 934.

Świadkowie zbrodni na Ukrainie – działa infolinia

Operatorzy infolinii udzielą pokrzywdzonym szczegółowej instrukcji, w jaki sposób mogą zgłosić się na zeznania, a także jak przekazać nośniki z dowodami popełnianych przestępstw. Prokuratura zapewnia, że w przypadku materiałów dowodowych zapisanych na nośnikach cyfrowych będą one skopiowane, zaś sprzęt (np. smartfony) zostanie niezwłocznie oddany osobie składającej zeznania.

Przesłuchania mogą być przeprowadzone w dowolnym miejscu

W przypadku braku możliwości osobistego stawienia się świadka prokuratorzy lub wykonujący w śledztwie czynności funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Celem toczącego się śledztwa jest spowodowanie, aby można było w przyszłości pociągnąć do odpowiedzialności karnej decydentów, jak i konkretnych sprawców zbrodni na Ukrainie. Postępowanie ma charakter pomocniczy w stosunku do wiodącego postępowania międzynarodowego prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content