play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Świąteczną dobroczynność można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym

today9 grudnia 2020

Background

Czas przedświąteczny to okres, kiedy chętniej wspieramy akcje charytatywne. Co roku powiększa się grono wolontariuszy i osób pragnących pomóc potrzebującym, przekazując im nie tylko produkty żywnościowe, ale również środki finansowe w postaci darowizny.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przypomina, że warto przy tej okazji pamiętać, iż w złożonym zeznaniu podatkowym jest możliwość odliczenia od dochodu kwot przekazanych darowizn.

Jeśli w 2020 doszło do wsparcia organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego, przekazania darowizny na cele kultu religijnego, krwiodawstwa, zakupu materiałów dydaktycznych lub środków trwałych w ramach darowizn na kształcenie zawodowe, czy darowizn na przeciwdziałanie COVID-19, to można skorzystać z tego tytułu z odliczenia. Aby to zrobić, trzeba dołączyć do zeznania podatkowego PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 załącznik PIT/O.

Rozliczając w przyszłym roku zeznanie podatkowe należy wskazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. Dla wypełnienia tego warunku konieczne jest posiadanie dowodów, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
– w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty na rachunek,
– w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu,
– w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa – zaświadczenie np. regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W zeznaniu odlicza się pełną kwotę lub wartość przekazanej darowizny, ale nie więcej niż 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym. Bez limitu są odliczenia z tytułu przekazanej darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła oraz wydatki związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

źródło/foto: KAS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content