play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Światowy Dzień Raka Piersi. Fundacja dofinansuje zakup peruk

today15 października 2020

Background

Dzisiaj Światowy Dzień Raka Piersi. Fundacja dofinansuje zakup peruk. 18 tysięcy- tyle kobiet rocznie musi się zmierzyć z nowotworem piersi. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Raka Piersi. W profilaktyce zachorowań na ten rodzaj nowotworu najważniejsza jest profilaktyka. Regularne wizyty u ginekologa i samobadanie raz w miesiącu- to najlepsza metoda, która wcześnie wykrywa guzy piersi, podkreślają lekarze. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach stoją szklane gabloty z perukami-efekt współpracy placówki z Fundacją NU-MED, która dofinansowuje zakup peruk dla kobiet chorych onkologicznie. 

Badasz się regularnie? Dzisiaj Światowy Dzień Raka Piersi. Chirurgia, związana z nowotworami piersi bardzo mocno się rozwija. Coraz częściej stosujemy operacje oszczędzające. Usuwamy fragment piersi, węzły chłonne lub tylko jeden węzeł i później naświetlamy.  Ale pierś zostaje… Kiedyś robiliśmy duże operacje okaleczające, teraz tylko usuwamy guza. Bardzo często amputuje się piersi, ale pozostawia skórę i jednocześnie od razu wykonuje się rekonstrukcję tych piersi- mówi dr hab. n. med. Zoran Stojcev- kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Specjaliści są zgodni, że utrata włosów przez kobiety jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w trakcie choroby onkologicznej. Szpital współpracuje z Fundacją NU-MED, która pozyskuje środki na dofinansowanie peruk dla kobiet, które straciły włosy z wyniku leczenia onkologicznego. NFZ refunduje zakup peruki w limicie zaledwie 250zł. Pacjentka, która wybiera droższą wersję może prosić fundację o dofinansowanie zakupu wybranej przez siebie peruki. Szczegóły na stronie fundacjanumed.pl

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content