play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Światowy Dzień Wcześniaka. Ile dzieci rodzi się poniżej 30 tygodnia ciąży?

today17 listopada 2020

Background

Światowy Dzień Wcześniaka. Podświetlone na fioletowo budynki, rozwieszone sznury z mikroskopijnymi skarpetkami, na których co dziesiąta jest szczególnie mała. Dzisiaj na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się poniżej 28 tygodnia ciąży. Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka są podświetlone na fioletowy kolor budynki, nie tylko szpitali.

Światowy Dzień Wcześniaka. Na oddziale neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach co trzecie dziecko przychodzi na świat przedwcześnie. Chcemy społeczeństwu pokazać, że to też jest pacjent, którym musimy się zająć i że czeka tego pacjenta długa droga, nim będzie zdrowym dzieckiem- wyjaśnia dr hab. n. med. Małgorzata Baumer z oddziału neonatologii UCK.

Skrajne wcześniaki, czyli te urodzone poniżej 30 tygodnia ciąży wymagają podania leku, który spowoduje dojrzewanie płuc, podłączone są do respiratora, a ich żywienie odbywa się pozajelitowego. Celem Światowego Dnia Wcześniaka jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zagadnień związanych z przedwczesnymi narodzinami dziecka.

Oddziały Neonatologiczne oraz Ginekologii i Położnictwa udekorowane zostały balonami. Fiolet to symbol delikatności, wrażliwości oraz walki, białe balony mają symbolizować dziecko urodzone przedwcześnie.

Symboliczny mural autorstwa jednego z najbardziej znanych polskich grafików Andrzeja Pągowskiego, którego dzieło znajduje się na budynku przy ul. Waryńskiego 3 przy Metrze Politechnika w Warszawie to pomysł Fundacji Koalicja dla wcześniaka. 

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content