play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Święta w Zabrzu. Zatrzymano 15 poszukiwanych

today2 stycznia 2020

Background

Święta w Zabrzu. Policjanci w okresie świątecznym zatrzymali aż 15 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. W tym 3 osoby poszukiwane listami gończymi oraz 3 nieletnich, którzy uciekli z ośrodków wychowawczych. Wśród zatrzymanych były też osoby, wobec których za popełnione przestępstwa orzeczono prawomocne wyroki pozbawienia wolności.

Kara pozbawienia wolności to najsurowsza kara, jaką przewiduje polski kodeks karny. Najczęstszymi przestępstwami, za które sąd orzekł karę pozbawienia wolności to przestępstwa przeciwko mieniu, w tym: rozboje, kradzieże i włamania oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

W polskim systemie prawnym osoby podejrzane często odpowiadają przed sądem z wolnej stopy. Kiedy sąd wyda wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności, po pewnym czasie osoba skazana otrzymuje listownie wezwanie celem stawienia się w zakładzie karnym do odbycia kary. Dość często zdarza się, że osoby skazane ignorują wezwania lub zmieniają swój adres zamieszkania. Wtedy sąd wydaje nakaz zatrzymania do odbycia kary lub w najpoważniejszych przypadkach list gończy, który realizuje policja.

Niemal każdego dnia policjanci różnych pionów podczas codziennej służby zatrzymują osoby poszukiwane. W przeciągu ostatnich dni zabrzańscy policjanci zatrzymali 15 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. 3 z nich poszukiwanych było na podstawie listów gończych. Najwyższą karę, jaką odbędzie jeden z zatrzymanych to 4 lata pozbawienia wolności.

Listem gończym ściga się osoby oskarżone, podejrzane oraz skazane prawomocnym wyrokiem, które ukrywają się przed organami ścigania. Listy gończe stosowane są zazwyczaj wobec sprawców, którzy dopuścili się poważnych przestępstw. Od początku roku zabrzańscy policjanci zatrzymali 113 osób poszukiwanych listami gończymi.

Większość poszukiwanych zgodnie z decyzjami sądu trafiła do więzienia, gdzie odbędą kary pozbawienia wolności za popełnione przestępstwa.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content