play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Świętochłowice: Remediacja Stawu Kalina z kolejnym dofinansowaniem

today29 grudnia 2020

Background

Remediacja Stawu Kalina w Świętochłowicach z kolejnym dofinansowaniem. Dziś w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano umowy na dotację i pożyczkę na remediację Stawu Kalina. Środki opiewają łącznie na blisko 8 mln zł. To kolejny etap rozwiązywania ekologicznego problemu miasta.

Dwie umowy na dotację w wysokości 5 062 904 zł i na pożyczkę 2 701 697 zł podpisali prezydent Świętochłowic – Daniel Beger oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Tomasz Bednarek.
-Dopinamy kolejny element, który był planowany w tym kończącym się już roku. Chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych. Dzięki bardzo dobrej współpracy z prezesem Tomaszem Bednarkiem podpisujemy dziś umowy z WFOŚiGW w Katowicach na dotację ponad 5 mln zł i pożyczkę ponad 2,7 mln zł. Przypominam, że szacowany koszt remediacji stawu Kalina to ponad 60 mln zł – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Jak dodał prezydent Świętochłowic, po trwających półtora roku pracach związanych z dokumentacją finansową i środowiskową, w lipcu nadchodzącego roku, spodziewane jest rozpoczęcie prac remediacji stawu. Finalnie prace te mają zakończyć się w sierpniu 2023 roku.

-Sprawa stawu Kalina to temat, który ciągnie się od wielu lat. Wiele razy przekładana była realizacja tego przedsięwzięcia. My też jako WFOŚiGW wydłużaliśmy terminy. I dopiero pan prezydent Beger rozpoczął z całym impetem realizację tej inwestycji – powiedział prezes Funduszu, Tomasz Bednarek.

 

 

Remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina to jak dotąd największa tego typu realizacja w Polsce.

Gmina ma zapewnione finansowanie realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w kwocie ok. 60 mln zł), a także ze środków będących w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

W styczniu 2020 r. władze miejskie zawarły umowę z wykonawcą na realizację projektu pn.: „Poprawa, jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności”.

Źródło: UM Świętochłowice

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content