play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Świętochłowice: Wieża wartownicza znaleziona przy stawie Kalina

today18 maja 2021

Background

Ciekawe znalezisko na terenie przy stawie Kalina w Świętochłowicach. Trwają tam prace, które mają zrewitalizować staw i jego okolice. Coś co jeszcze niedawno wydawało się być betonową rurą okazało się zabytkiem z czasów drugiej wojny światowej.

Tego typu obiekty były nazywane „Splitterschutzzelle” lub „Einmannbunker”. Chodziło o to że Niemcy w czasie II wojny światowej Niemcy w obawie przed nalotami alianckimi zaczęli stawiać takie jednoosobowe bunkry wartownicze dla osób które przemieszczały się po zakładach pracy, pilnowały tych zakładów, stawiano je także przy nastawniach kolejowych i rogatkach. Na wypadek nalotu wartownik miał się schować do takiego obiektu żeby obronić się przed odłamkami, po prostu uratować własne życie.
-Tłumaczy Jan Planta ze stowarzyszenia Pro Fortalicium. Na ten nietypowy obiekt natknął się jeden z pracowników firmy, która prowadzi prace wokół stawu Kalina:

-Do tej pory prowadziliśmy prace projektowe, związane z pomiarami geodezyjnymi i wykonywaniem badań geologicznych. Jeden z naszych pracowników -geodeta, który prywatnie pasjonuje się historią w trakcie wykonywania pomiarów geodezyjnych uznał, że pewien element, który wydawał nam się zwykłą betonową rurą jest ciekawym znaleziskiem o wartości historycznej, że może być to jakiś chron czy wieżyczka strażnicza i poinformowaliśmy o tym miejskiego konserwatora zabytków.– Mówił Przemysław Wysocki z firmy Remea.

– Dla nas to bardzo cenne znalezisko – dodaje Daniel Beger, prezydent Świętochłowic:
To jest ciekawostka i sam jestem ciekaw co tu jeszcze zostanie wykopane przy okazji. To jest historia, nie możemy zapominać o historii. Nie możemy też w żaden sposób lekceważyć tego co się tutaj znajduje, żeby można było ewentualnie odkrywać pewne tajemnice, które niosą za sobą działania, które były tutaj prowadzone kilkadziesiąt lat wstecz. Ja sam jako pasjonat II wojny światowej sam jestem zainteresowany co tutaj się mogło dziać i dlaczego akurat tutaj stały takie schrony wartownicze.

Schron został już zabrany z miejsca w którym go znaleziono i przewieziony do Parku Heiloo w dzielnicy Piaśniki, gdzie stanie w pobliżu schronu bojowego nr 39.

źródło: UM Świętochłowice

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content