play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Świętochłowice: Wkrótce koniec z odorem w okolicach stawu „Kalina”. Rozpoczęło się oczyszczanie zbiornika

today1 kwietnia 2021

Background

Koniec z odorem w okolicach świętochłowickiego stawu „Kalina”. Mieszkańcy dzielnicy Zgoda wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą. Dziś wykonawca rozpoczął tam oczyszczanie zbiornika z zanieczyszczeń.

Po wielu latach, w końcu, świętochłowicki staw Kalina zostanie oczyszczony a mieszkańcom dzielnicy Zgoda przestanie dokuczać uciążliwy fetor. Dziś oficjalnym wkopaniem pierwszej łopaty rozpoczęły się tam prace, które usuną źródło uciążliwego odoru i przywrócą ten teren mieszkańcom miasta- mówi nam prezydent Świętochłowic, Daniel Beger:

– Z jednej strony oczywiście chodzi o remediację czyli oczyszczenie tego stawu a z drugiej to ma być teren rekreacyjny dla mieszkańców. 

Temat ciągnął się przez lata, bo jego realizacja to wyjątkowo trudne zadanie dodaje wiceprezydent Świętochłowic, Sławomir Pośpiech:

-Przez kilkanaście lat było kilka podejść do tego tematu. Jednym z elementów jest (i było to już historycznie) pozyskanie środków. A potem znalezienie śmiałka i technologii, która zostanie tu zastosowana.

Oczyszczenie przypomnijmy dotyczy ogromnych ilości chemikaliów będących pozostałością po dawnych zakładach Hajduki. Jak będą wyglądać prace tłumaczy przedstawiciel wykonawcy, konsorcjum Remea Menard – Jakub Saloni:

To technologia polegająca na wyciąganiu pod wodą osadu z tego stawu. Będzie odsysana z niego woda i my będziemy doprowadzać do tego by te zanieczyszczenia, które są tutaj w bardzo dużej ilości, kompaktować do coraz mniejszych rozmiarów. I te najmniejsze rozmiary będą unieszkodliwiane w jeszcze osobnych maszynach. Dopiero te fragmenty tych substancji, których nie uda nam się unieszkodliwić na miejscu zostaną wywiezione na składowisko odpadów niebezpiecznych ale to są naprawdę mikro ilości.

Po zakończeniu oczyszczania staw i jego okolice mają zmienić się w teren przyjazny mieszkańcom gdzie będzie można odpocząć.

Sam staw ma się składać z trzech grobli. Te rozdzielenia mają powodować, że będzie można spacerować generalnie po stawie. Pół żartem pół serio mówiąc, niemalże po wodzie. Powstaną boiska, powstanie mały skate park. Tak że jestem przekonany, że będziemy tu przychodzić i się relaksować. -zapowiada prezydent Beger.

Całość zadania ma być gotowa  za 2 i pół roku.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content