play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Symbole Wielkanocy. Wiesz co znaczą?

today12 kwietnia 2020

Background

Symbole Wielkanocy. Wiesz co znaczą? Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, które wyróżnia wyznawców Chrystusa, spośród wielu religii. Już pierwsi chrześcijanie celebrowali to święto, podobnie jak niedzielę,  która jest  pamiątką Nocy Paschalnej. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to triumf życia nad śmiercią, to radość budzącej się dożycia przyrody, czego wyrazem jest data w kalendarzu. Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. 

Święta wielkanocne obfitują w liczne symbole chrześcijańskie. Niewątpliwie najważniejszy to  baranek paschalny. Zwierzę przywodzi na myśl Izraelitów. Krew baranka, którą skropione były drzwi domów, ocaliła pierworodnych Izraela, gdy Anioł Śmierci przechodził przez Egipt- o tym wspomina księga Wyjścia. Baranek paschalny jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, którego krew ocaliła ludzi od śmierci wiecznej.

Kolejnym wielkanocnym symbolem jest zapalony podczas sobotniej liturgii Paschał, obrazujący Chrystusa – „światło narodów”.

Śniadanie wielkanocne obfituje w liczne symboliczne dania, które mają głębszy sens.

Jajko to znak nowego życia, zwycięstwa życia nad śmiercią. Otwarte i przekrojone jajko oznacza otwarty grób.

Chleb, pieczywo, które pojawia się na stołach- to znak eucharystycznego Ciała Chrystusa.

Sól to niezbędny dodatek zapobiegający zepsuciu, ale także symbol oczyszczenia i sił witalnych. To również nawiązanie do słów Jezusa o chrześcijanach, którzy są „są solą ziemi”.

Chrzan, który wyciska nam z oczy łzy, to symbol cierpiącego Chrystusa.

Mięso, szynka mają symbolizować dostatek, zamożność, płodność i zakończenie postu.

Zajączek – symbol wiosny, odradzającej się przyrody, witalności i pokory. Według tradycji śpi z otwartymi oczyma, dzięki czemu pierwszy zobaczył Zmartwychwstanie Pana. Jest płochliwy, więc dobrze się ukrywa, stąd zwyczaj szukania jajek i prezentów „od Zajączka”.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content