play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Jak zszyć oko, jak wykonać operację zaćmy? Symulator szkoli młodych okulistów z Ceglanej

today11 lutego 2020

Background

Jak zszyć oko, jak wykonać operację zaćmy? Symulator szkoli młodych okulistów z Ceglanej. Przez tydzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM, lekarze rezydenci i młodzi specjaliści będą mogli szkolić się na unikatowym symulatorze do chirurgii witroretinalnej. Do dyspozycji szkolących się w szpitalu na ulicy Ceglanej w Katowicach będą dwa stanowiska do chirurgii zaćmy, każde wyposażone w mikroskop okulistyczny i fakoemulsyfikator z wyposażeniem pola operacyjnego do zaćmy. 

Jak zszyć oko, jak wykonać operację zaćmy- tego między innymi nauczą się lekarze. Cieszymy się, że nasi młodzi lekarze mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu chirurgii okulistycznej z uwzględnieniem chirurgii zaćmy w oparciu o najnowocześniejszy symulator oraz sztuczne gałki oczne – podkreśla organizator warsztatów prof. Ewa Mrukwa – Kominek- Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM. Jak dodaje pani profesor– możliwości ćwiczenia na takim symulatorze są praktycznie nieograniczone. Można zacząć od prostych ćwiczeń, a kończyć na skomplikowanych zabiegach operacyjnych

W wirtualnej przestrzeni okuliści będą mogli przećwiczyć najtrudniejsze przypadki z jakimi najpewniej spotkają się w przyszłości przy stole operacyjnym. Do tej pory adepci chirurgii okulistycznej ćwiczyli na…warzywach lub wyjeżdżali na bardzo kosztowne zagraniczne staże. Poznają najnowsze techniki operacyjne i omówią najtrudniejsze kliniczne przypadki. Maszyny, które mamy tutaj w sali są identyczne z tymi, które znajdują się na sali operacyjnej. Styczność z takimi realnymi warunkami, które odzwierciedlają to, co dzieje się na prawdziwym bloku operacyjnym może spowodować lekki stres. Tego typu szkolenia są jednak niezbędne, żeby przejść do etapu operacji pacjenta  – mówi Wojciech Luboń- lekarz rezydent.

Symulatory służą do treningu mikrochirurgii oka. Jedno ze stanowisk przeznaczone jest do treningu operacji siatkówki . Dwa stanowiska do usuwania zaćmy. W przypadku tych zabiegów bardzo ceni się precyzję. Szkolenie chirurga oka trwa nawet kilka lat i wymaga wielu ćwiczeń. Młody chirurg musi szkolić się na… gąbce i warzywach. Kilkanaście lat nie mieliśmy takich możliwości, żeby szkolić się na takich symulatorach…- mówi dr Piotr Gościniewicz, specjalista chorób oczu z kliniki okulistycznej szpitala na ulicy Ceglanej w Katowicach.

Symulator jest bardzo drogim narzędziem szkoleniowym i został wypożyczony po raz pierwszy. Jest to owoc współpracy ze Szkołą Chirurgii Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.  W Klinice Okulistyki  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w zeszłym roku wykonano 7800 zabiegów zaćmy, 1700 zabiegów tylnej części oka- co daje najlepszy wynik w Polsce.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content