play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Syryjczycy zatrzymani w Raciborzu. Trafią do Czech

today20 kwietnia 2021

Background

Wjechali do Polski i kierowali się na Zachód ale robili to nielegalnie. Funkcjonariusze śląskiego oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Raciborzu dwie osoby – kobietę i mężczyznę. Ci jechali na pace tira.

Wjechali do Polski nie posiadając odpowiednich dokumentów. Dwóch migrantów zatrzymano w Raciborzu. Służby zostały powiadomione o tym, że w jednym z samochodów ciężarowych mogą znajdować się nielegalni migranci.

Sprawdzono samochód

Kierowca tira w obecności przybyłych na miejsce funkcjonariuszy Straży Granicznej z PSG w Rudzie Śląskiej oraz Policji otworzył naczepę tira. W środku oprócz przewożonego ładunku znajdowali się kobieta i mężczyzna. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Rzeczpospolitej i stąd przebywali na terenie naszego kraju nielegalnie. Zostali zatrzymani. W trakcie wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że są to obywatele Syrii.

Wrócą do Czech

Para usłyszała zarzuty do których się przyznała. Strona polska przekazała zatrzymanych Republice Czeskiej. Teraz odpowiednie organy w tym kraju zdecydują o ich dalszym losie.

Polska ma ze stroną czeską podpisaną umowę o przekazywaniu cudzoziemców. Na jej podstawie można przekazać cudzoziemca do Republiki Czech, jeżeli nielegalnie przekroczył on granicę czesko – polską. Jednakże zastosowanie readmisji uproszczonej jest możliwe, jeżeli od nielegalnego przekroczenia granicy czesko – polskiej nie upłynęło 48 godzin, strona polska o to wystąpi, a strona czeska zgodzi się przyjąć bez dodatkowych formalności osoby, które z jej strony przekroczyły nielegalnie granicę państwową.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content