play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Sytuacja epidemiczna poprawia się. Maseczki już wkrótce nieobowiązkowe?

today6 maja 2021

Background

Hospitalizacje na poziomie poniżej 20 tysięcy – takiego wyniku w raportach Ministerstwa Zdrowia nie było już dawno. Przez cały kwiecień było ich więcej, w szczytowych momentach nawet o ponad 10 tysięcy. 2334 respiratory podtrzymują życie pacjentów covidowych – potrzebnych jest coraz mniej urządzeń. Spadki widać też w liczbach zakażeń.

Szczepienia w firmach

Blisko 700 firm w Polsce chce organizować szczepienia przeciw COVID-19 dla swoich pracowników. Rejestracja do tego programu trwa od wtorku. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób – pracowników i ich rodzin – chcących się zaszczepić. To daje łączną liczbę ponad 600 tysięcy pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące, studentów, którzy ukończyli 18 rok życia lub członków rodzin tych osób. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

Zdemaskowanie?

Z krótkimi przerwami są z nami już ponad rok. Dziś ma być opublikowane rozporządzenie, znoszące obowiązek ich noszenia na świeżym powietrzu.

– Będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans 1,5 metra. W każdej sytuacji w której nie możliwe jest zachowanie tego dystansu maseczki nadal będą obowiązkowe, bo są tym podstawowym zabezpieczeniem – tak zapowiadał epidemiczne zdemaskowanie – minister zdrowia Adam Niedzielski.

Odpowiednie przepisy w tej kwestii mają wejść w życie w połowie maja. W dzisiejszym rozporządzeniu luzującym część zakazów ma zostać opublikowane także otwarcie ogródków w gastronomii od 15 maja. Wszystko to efekt opadającej fali zakażeń. Resort zdrowia rezygnację z obowiązku noszenia masek na powietrzu uzależniał od wskaźnika: 15 przypadków zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców – już teraz ten wskaźnik osiągnął wyznaczony poziom w całym kraju.

Dobowa liczba zakażeń

Mamy 6 431 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia z województw:
śląskiego (1086),
mazowieckiego (793),
wielkopolskiego (753),
dolnośląskiego (643),
małopolskiego (481),
łódzkiego (458),
lubelskiego (354),
pomorskiego (322),
kujawsko-pomorskiego (321),
zachodniopomorskiego (280),
opolskiego (184),
warmińsko-mazurskiego (180),
świętokrzyskiego (172),
lubuskiego (121),
podkarpackiego (115),
podlaskiego (112).
56 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Zmarło 510 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 158 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 352 osoby.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content