play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Sytuacja epidemiczna stabilizuje się. Niepokoi indyjski wariant

today5 maja 2021

Background

Do nieco ponad 20 tysięcy spadła liczba hospitalizacji w związku z COVID-19. Niespełna 2,5 tysiąca pacjentów covidowych wymaga leczenia przy użyciu respiratora.

Sytuacja epidemiczna poprawia się. Trendy spadkowe widać zarówno w liczbie hospitalizacji, jak i używanych respiratorów. Z tygodnia na tydzień maleje także liczba dobowych zakażeń koronawirusem. Luzowanie obostrzeń jest wdrażane, szczepienia osiągnęły już bardzo wysokie tempo. Są niestety także  niepokojące są informacje. Najwięcej emocji wzbudzają te dotyczące obecności indyjskiego wariantu wirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju, miedzy innymi na Śląsku. Indyjski wariant wykryto u sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach.

– Zgodnie z procedurami, na 17 pobranych od zakonnic próbek, 4 losowo wybrane zostały wysłane do Państwowego Zakładu Higieny. Tam potwierdzono faktycznie tą mutację indyjską. Jednakże ze względu na to, że wszystkie te osoby przebywają w jednym domu, niewykluczone, że wszystkie są chore na ten wariant indyjski, dlatego tez są pod szczególnym nadzorem służb sanitarnych. Przed budynkiem od kilku dni są też policjanci, którzy pilnują by nikt niepożądany nie wszedł do budynku, ani żeby nikt go również nie opuścił – mówiła Radiu Piekary Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Tymczasem dziś w Polsce mamy 3 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia z województw:
śląskiego (501),
mazowieckiego (462),
dolnośląskiego (402),
łódzkiego (371),
wielkopolskiego (367),
lubelskiego (298),
małopolskiego (285),
zachodniopomorskiego (248),
kujawsko-pomorskiego (216),
pomorskiego (150),
podkarpackiego (111),
opolskiego (104),
świętokrzyskiego (104),
warmińsko-mazurskiego (104),
lubuskiego (71),
podlaskiego (64).
38 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

349 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło ubiegłej doby. Z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 267 osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content