play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Szajka narkotyki szmuglowała aż z Ameryki Południowej

today26 stycznia 2021

Background

Narkotyki sprowadzał aż z Ameryki Południowej. Gotowy jest już akt oskarżenia przeciwko 46-latowi z Nigerii. Prowadząca jego śledztwo Prokuratura Okręgowa z Katowic uznała, że jest szefem działającej też na Śląsku grupy przestępczej.

Ma na swoim koncie kierowanie gangiem ściągającym na Śląsk narkotyki, prał także pieniądze. 46-letni obywatel Nigerii uznany przez śląskich śledczych hersztem grupy przestępczej.

Narkotyki szmuglowały kurierki

Narkotyki do Europy szmuglowały kobiety, którym szajka opłacała przeloty samolotem i opłacano bilety. Narkotyki były ukrywane w bagażu lub też połykane przez kurierów. Dowody zgromadzone w tym śledztwie wskazują, iż oskarżony obywatel Nigerii pozyskał do przemytu kobietę, która z terenu Peru do Polski dokonała przywozu kokainy w ilości nie mniejszej niż 200 gram. Prowadził on także kolejne działania zmierzające do przemytu z terenu Peru do Madrytu znacznej ilości kokainy. W tym przypadku mężczyzna który pełnił rolę kuriera został zatrzymany na lotnisku w Peru. Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż oskarżony organizował także przewóz znacznych ilości kokainy, marihuany, metamafetaminy pomiędzy Czechami i Polską.

Inni zatrzymani gangsterzy

Śledztwo trwało od blisko pięciu lat. Oskarżonych jest łącznie siedem osób – w tym dwóch Nigeryjczyków. Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadziła od 2016 roku. Uprzednio w sprawie zostały skierowane już trzy akty oskarżenia. W grudniu 2018 roku w sprawie skierowano pierwszy akt oskarżenia przeciwko 4 obywatelom Polski, z czego 2 osoby oskarżone został o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W grudniu 2019 roku i marcu 2020 roku oskarżono w tej sprawie kolejne dwie osoby – obywateli Nigerii, które do sprawy zostały zatrzymane: jedna na terenie Grecji a druga na terenie Austrii. W sprawach tych zapadły już prawomocne wyroki.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content