play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Szczepienia 60+ do końca kwietnia. Dziś ponad 30,5 tys. nowych zakażeń

today2 kwietnia 2021

Background

Napięta atmosfera w Polsce tuż przed Wielkanocą. Jest związana z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, a równocześnie zamieszaniem i kłopotami w Narodowym Programie Szczepień. Dziś Minister Michał Dworczyk informuje, że systemy działają, a rejestracja odbywa się już tak jak powinna. Tymczasem nowych zakażeń znów jest niepokojąco dużo.

Szczepionkowy chaos

To ma być koniec organizacyjnego i komunikacyjnego chaosu wokół szczepień przeciwko COVID-19. Minister Michał Dworczyk po raz kolejny stanął przed dziennikarzami i poinformował o aktualnym stanie rejestracji na szczepienia.

Minister wziął na siebie odpowiedzialność za błędy, które wczoraj spowodowały niemałe zamieszanie wokół rejestracji na szczepienia i raz jeszcze wyjaśnił, co poszło nie tak:

– Błąd systemu polegał m. in. na tym, że osoby 40+, które zgłosiły wcześniej gotowość do szczepienia, mogły być teraz zapisane na konkretny termin – zamiast terminów majowych. Ok. 60 tys. osób w tym wieku zapisało się na terminy kwietniowe.

Jak informuje szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wszyscy, którzy byli błędnie zarejestrowani na terminy kwietniowe otrzymali SMS z powiadomieniem, że termin ich szczepienia został zmieniony i o godzinie 10:00 automatyczny system infolinii zaczął dzwonić do tych osób, proponując terminy majowe.

Wczoraj rząd uruchomił dodatkowe pół miliona terminów w całej Polsce na kwiecień. Chce przesunąć wszystkie osoby 60+, które mają wyznaczone terminy na maj, na kwiecień. Do końca kwietnia szczepienia wszystkich chętnych osób po 60 roku życia mają się zakończyć.

– Wczoraj mieliśmy problem z systemem rejestracji, dlatego jego działanie zostało w części zawieszone. Raz jeszcze chciałbym za to przeprosić. Udało nam się przed północą uruchomić system i wszystkie kanały rejestracji w tej chwili już działają – mówił na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk.

Teraz znów można rejestrować się za pomocą internetowych systemów IKP i Profilu Zaufanego.

– Rejestracja została wznowiona dla wszystkich osób. Przede wszystkim dla osób 60+, które namawiamy do zapisywania się na terminy, których mamy teraz bardzo dużo – mówił szef KPRM i dodał – Ruszyła także możliwość rejestrowania się dla osób w wieku 40-59 lat, które wcześniej zgłosiły za pośrednictwem formularza chęć zaszczepienia się. To grupa ok. 680 tys. osób.

W pierwszym pełnym tygodniu po Wielkanocy rząd chce zaszczepić milion Polaków.

Raport Ministerstwa Zdrowia

Tymczasem z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że nie poprawia się sytuacja epidemiczna w kraju. W szpitalach 32 tysiące chorych na COVID, a pod respiratorami ponad 3150 pacjentów.

Mamy 30 546 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia z województw:
śląskiego (4713),
mazowieckiego (4464),
wielkopolskiego (3414),
dolnośląskiego (3074),
małopolskiego (2628),
łódzkiego (1879),
kujawsko-pomorskiego (1595),
pomorskiego (1335),
podkarpackiego (1284),
zachodniopomorskiego (1184),
lubelskiego (1135),
świętokrzyskiego (864),
lubuskiego (759),
opolskiego (711),
warmińsko-mazurskiego (662),
podlaskiego (447). 

Z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 352 osoby.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content