play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Szczepienia w zakładach pracy. Zmiany w przerwach między dawkami

today10 maja 2021

Background

Proces powszechnego szczepienia Polaków trwa. Już każdy dorosły chętny Polak może się ubiegać o e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19.  O tym co czeka nas w kolejnych miesiącach szczepień poinformował w czasie konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk.

Obecnie w Polsce zaszczepionych jest już ponad 14 milionów ludzi. 3,5 miliona spośród nich, już przyjęło drugą dawkę preparatu. Poziom dziennej liczby zaszczepionych pacjentów to obecnie około 78 tysięcy na dobę.  Rekord to ponad 400 tysięcy dawek jednego dnia. Liczba zaszczepionych w naszym regionie przekroczyła już 100 tysięcy ludzi.

– Dzisiaj przekraczamy 14 mln szczepień. To jest dobra informacja, bo ponad 10 mln osób przyjęło I dawkę. Mamy na maj i czerwiec ponad 4,5 mln wolnych terminów. W zeszłym tygodniu po raz kolejny przyspieszyliśmy tempo szczepień – mówił dziś minister Dworczyk.

Od wczoraj wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania na szczepienia. Jest to ponad 31 milionów osób.

Za kilka dni rząd ma ruszyć z akcją promocji szczepień wśród seniorów. To oni stanowią grupę największego ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. W akcji promującej przyjęcie preparatu z rządem mają współpracować samorządy.

– W najbliższych dniach największym wyzwaniem dla nas będzie przekonanie jak największej liczy Polaków do tego, aby się zaszczepić. W drugiej połowie maja uruchomimy dużą kampanię profrekwencyjną.

Minister poinformował też o zmianach w programie szczepień:

– Okres oczekiwania na drugą dawkę skrócony do 35 dni dla wszystkich trzech szczepionek – mówił szef KPRM i  dodał, że szczepienie ozdrowieńców będzie możliwe po 30 dniach od ujemnego wyniku testu.

Niebawem ma ruszyć między innymi proces szczepienia w aptekach. Od 17 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy, od 1 czerwca regularne – do 300 tysięcy dawek tygodniowo.

 

fot. Facebook/KPRM/transmisja

 

 

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content