play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Szczepionka Moderny udostępniona w krajach Unii Europejskiej

today7 stycznia 2021

Background

Komisja Europejska wydała  pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu w Unii szczepionki firmy Moderna. Decyzję wydała Europejska Agencja Leków. Do Polski trafi w najbliższy poniedziałek.

Szczepionka Moderny pomoże kolejnym Polakom. Komisja Europejska, powołując się na decyzję Europejskiej Agencji Leków, dopuściła do użycia szczepionkę przeciw covid-19 kolejnej firmy.

Pierwsze dawki dl DPS

Pierwsza dostawa która ma trafić do Polski w najbliższy poniedziałek, powinna wynieść 29 tys. dawek. Połowa z nich, podobnie jak w przypadku szczepionki Pfizera, zostanie odłożona na tzw. drugie szczepienia. Oznacza to, że w przyszłym tygodniu będzie można zaszczepić 14,5 tys. osób.

Preparat Moderny zostanie rozdzielony głównie do Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczych. To dlatego, że warunki przechowywania go są mniej wymagające niż w przypadku szczepionki Pfizera. Szczepionka Moderny przez długi czas zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C, dlatego nie wymaga specjalnych urządzeń chłodniczych czy suchego lodu – wystarczy zwykła zamrażarka.

Szczepienia w Polsce

Liczba zaszczepionych osób przeciw COVID-19 przekroczyła 150 tysięcy – informował w świąteczną środę Resort Zdrowia. Akcja ruszyła w niedzielę po Bożym Narodzeniu. Pacjenci szczepieni są preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w Unii Europejskiej pod marką Comirnaty. Podaje się ją domięśniowo w dwóch dawkach, w odstępie 3-4 tygodni.

Aktualnie w tak zwanych szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy zero, czyli personel sektora ochrony zdrowia , pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Kiedy pierwsza grupa?

Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk zapowiedział, że szczepienia pierwszej grupy, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia. Natomiast od piątku za tydzień ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej czy w punkcie szczepień.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content