play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Szkoła rodzenia w wersji online. Szpital w Katowicach wspiera przyszłe mamy

today12 maja 2020

Background

Szkoła rodzenia w wersji online- to propozycja szpitala klinicznego na ulicy Medyków 14 w Katowicach. Raz w tygodniu podczas trzygodzinnej sesji prowadzone są zajęcia. „Najważniejsze dla nas jest wsparcie przyszłych mam, bo dla nich to podwójnie ciężki czas, a stres w czasie ciąży nie jest wskazany”– mówi rzecznika szpitala Joanna Chłądzyńska. Przyszłe mamy aktywnie uczestniczą w zajęciach, mają okazję zadawać pytania i dzielić się wątpliwościami. Zapisy na zajęcia prowadzone są online i telefonicznie po numerem: 32 789 47 23, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00.

Szkoła rodzenia w wersji online. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uruchomiło „Szkołę Rodzenia w wersji online”. Szkoła Rodzenia działa w UCK od 2017 roku, przez ten czas wiele przyszłych mam skorzystało z wiedzy położnych Centrum. Zapisy do szkoły prowadzone są drogą mailową lub telefoniczną. Ciężarne otrzymują pakiet informacji rozłożony na poszczególne etapy kursu oraz link do połączenia. Jeśli zadeklarują chęć otrzymają również pakiet trzech płyt edukacyjnych pocztą tradycyjną.

Na kursie przyszłe Mamy uczą się jak przebiega koniec ciąży, jak wyglądają fazy porodu, akcja porodowa, połóg, opieka i pielęgnacja niemowlęcia oraz laktacja. Zajęcia są zaadoptowane do wersji online, połozne kładą nacisk na informacje i indywidualne podejście. Zajęcia odbywają się jeden dzień w tygodniu w godz. 16.00 – 19.00 w sześciu sesjach.

Od początku istnienia szkoły, opiekuję się nią położna Anna Stachulska. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw kobietom w ciąży. Chcemy by czuły się zaopiekowane i bezpieczne. Nie chcemy ich pozostawiać samym sobie, wiem jak ważna jest edukacja okołoporodowa. Zajęcia są trochę inne, ale równie wartościowe. Widzimy się i słyszymy, mamy możliwość pokazania jak wygląda opieka nad noworodkiem, jak można złagodzić ból porodowy.

Ciężarne w pełni uczestniczą w zajęciach, zadają pytania, przeglądają materiały. Stale powtarzają się te same pytania – jak wygląda karmienie? Czy zdążę do szpitala? Kiedy przyjechać? Jak wygląda dieta mamy karmiącej? Jak często kąpać dziecko? Na wszystkie pytania cierpliwie odpowiadamy. Po to jesteśmy. Jesteśmy już po pierwszym kursie i taki kontakt świetnie się sprawdza. Ciężarne wiedzą, że mogą zapytać nas o wszystkie, nawet najbardziej intymne tematy.

W dobie koronawirusa nie ma możliwości organizowania zajęć na terenie szpitala, więc niezbędna przyszłym mamom wiedza jest przekazywana poprzez internet. Joanna Chłądzyńska, rzecznik UCK dodaje: Cały współczesny świat z powodu pandemii przeniósł się do internetu, stąd pomysł na zajęcia w formie elektronicznej. Najważniejsze dla nas jest wsparcie dla przyszłych Mam, bo wiemy, że dla nich to podwójnie ciężki czas, a stres w okresie ciąży nie jest wskazany. Możliwość uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia, dobrze wpływa na kobiety, widząc przyjazną twarz położnej od razu się uspokajają.

źródło i fot. UCK

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content