play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Przełożone matury i egzaminy ósmoklasisty

today9 kwietnia 2020

Background

Konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W jej trakcie poinformowano Polaków o przedłużeniu obowiązujących już obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że gdybyśmy nie stosowali obostrzeń, to mielibyśmy dziś nawet 40 tysięcy zachorowań na COVID-19 w Polsce. W związku z tym, aby walczyć z rosnącą wciąż liczbą zachorowań zdecydowano się przedłużyć obowiązujące obostrzenia.

Przedłużamy do 19 kwietnia obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów kosmetycznych, fryzjerskich oraz ograniczenia związane z liczbą osób w kościołach – mówił Prezes Rady Ministra.

Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, ruchu lotniczego międzynarodowego, ruchu kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne – dodał premier.

Ograniczenia dotyczące imprez masowych w Polsce będą obowiązywać aż do odwołania!

Co bardzo ważne, premier poinformował o przesunięciu terminów egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasisty. Nowy termin ma zostać podany najpóźniej na 3 tygodnie przed właściwą datą. Przewiduje się, że uczniowie podejdą do nich w drugiej połowie czerwca.

Wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych odkładamy termin egzaminów. Z dużym wyprzedzeniem, co najmniej 3 tygodniowym, miesięcznym, poinformujemy o nowym terminie. Potraktujcie to jako dodatkowy czas na przygotowanie – poinformował minister edukacji.

Ponadto od przyszłego czwartku wprowadza się obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej! – poinformował Łukasz Szumowski.

Gospodarka musi działać, żeby leczyć ludzi, którzy chorują również na inne choroby – dodał minister zdrowia.

Do 19 kwietnia obowiązywać będą obostrzenia w przemieszczaniu się: 

 • obowiązek zachowania 2 metrów odległości,
 • ograniczenie poruszania się osób nieletnich bez opieki dorosłego,
 • ograniczenie liczby osób w komunikacji miejskiej,
 • ograniczenie korzystania z parków, lasów i rowerów miejskich,
 • ograniczenie liczby osób w kościołach.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content