play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów – międzynarodowy projekt

today9 lutego 2021

Background

Jest gotowa Strategia Rozwoju Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Na Jasnej Górze zainaugurowano właśnie ten międzynarodowy projekt. Co kryje się pod tym przedsięwzięciem?

Przygotowanie strategii wymagało wielu działań zarówno ze strony władz wojewódzkich, ale też samego zakonu Paulinów. Szlak ma nieść ze sobą wartości płynące z dziedzictwa zakonu w dwu wymiarach – duchowym i materialnym.

– Po wielu badaniach, pracach, wywiadach, audytach, spotkaniach i warsztatach, powstała strategia rozwoju Szlaku Paulinów. To jest strategia, która określa idee tego szlaku, jako duchowość w drodze, czyli łączy ze sobą zarówno dziedzictwo duchowe zakonu, kultu maryjnego, ale również – poprzez drogę – dziedzictwo materialne, zarówno zakonu, ale też atrakcji turystycznych, które wokół tego szlaku będą towarzyszyć turyście – mówi dyrektor wydziału turystyki i sportu urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego – Wojciech Dziąbek

To będzie ciekawy projekt na najbliższe kilka lat zapewnia marszałek województwa śląskiego – Jakub Chełstowski. Z wdrożenia strategii rozwoju szlaku cieszą się także Paulini, którzy z dumą mówią o długiej i ważnej tradycji paulińskiej w Polsce i na Śląsku.

– Biały pauliński habit wpisał się nie tylko w historię Polski, ale wpisał się także bardzo głęboko w historię tutejszej Śląskiej Ziemi. Dlatego chcemy, aby dziedzictwo naszego paulińskiego zakonu stało się nie tylko źródłem do podziwiania, nie tylko było obiektem historycznym, ale aby to dziedzictwo w nas wszystkich żyło, aby pauliński habit był żywym znakiem tej Śląskiej Ziemi – mówi przeor zakonu Paulinów – ojciec doktor Arnold Chrapkowski.

Szlak Paulinów ma być uniwersalny pod względem dostępności – dostosowany zarówno do pieszych, jak i zmotoryzowanych, a także rowerzystów. Do projektu, obok klasztoru na Jasnej Górze wpisano także klasztor wraz z Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz klasztor z parafialnym kościołem pod wezwaniem Św. Barbary w Częstochowie.

Fot. Facebook/Śląskie. Pozytywna energia

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content