play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Szok! To dzieci zniszczyły groby na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej

today28 czerwca 2021

Background

Policjanci z trzeciego komisariatu wytropili i zatrzymali sprawców dewastacji cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. To nieletni mieszkańcy Bielska-Białej: dwaj 12-latkowie i 13-latek. Jak ustalili śledczy, młodzi wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem sąd rodzinny.

W sobotę około godziny 10.15 dyżurny bielskiej komendy został powiadomiony przez zarządcę cmentarza żydowskiego z Bielsku-Białej przy ulicy Cieszyńskiej o dewastacji 10 nagrobków. Na miejsce zostały skierowane policyjne patrole, przewodnik z psem tropiącym oraz śledczy z komisariatu III i z wydziału kryminalnego bielskiej komendy. Czynności na miejscu osobiście nadzorował Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej. Stróże prawa razem z opiekunem cmentarza ustalili, że zniszczonych lub uszkodzonych zostało w sumie 67 mogił zmarłych.

Na cmentarzu zostały wykonane oględziny kryminalistyczne przez policyjnych techników. Śledczy z Komisariatu III Policji w Bielsku-Białej rozpoczęli dochodzenie, w które osobiście zaangażował się komendant bielskiej trójki. Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako występek znieważania miejsca spoczynku zmarłych oraz uszkodzenia mienia. Kryminalni z komisariatu przy ulicy Traugutta rozpoczęli wszechstronne dochodzenie, w które zostali zaangażowani policjanci wszystkich pionów. Dzięki zaangażowaniu jednego z przedsiębiorców mającego firmę w okolicy miejsca zdarzenia udało się ustalić wizerunek osób podejrzewanych o dokonanie tej dewastacji. Policjanci ustalili ich tożsamość. Okazali się nimi trzej nastolatkowie – dwoje chłopców w wieku 12 lat i 13-latek. Wszyscy są mieszkańcami Bielska-Białej.

W niedzielę w godzinach przedpołudniowych cała trójka została ujęta przez stróżów prawa z bielskiej trójki i doprowadzona do komisariatu. Z nieletnimi wykonano niezbędne czynności dowodowe, w których toku potwierdzono, że są oni sprawcami dewastacji nagrobków na cmentarzu żydowskim. Śledczy ustalili, że do dewastacji doszło w sobotę około godziny 9. Dwaj 12-latkowie po zakończeniu z nimi czynności zostali przekazani rodzicom, a 13-latek trafił do policyjnej izby dziecka. Jak ustalili śledczy, nieletni wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem bielski sąd rodzinny.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Nieznani sprawcy zdewastowali blisko 70 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Policja z tego miasta priorytetowo podchodzi do tej bulwersującej sprawy. Na miejscu był przewodnik z psem tropiącym oraz policjanci z dochodzeniówki a prowadzone czynności osobiście nadzoruje komendant bielskiej policji.

– Zostało uszkodzonych 67 mogił. Wstępnie ten czyn został zakwalifikowany, jako znieważenie miejsca spoczynku zmarłego, za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności – relacjonuje Roman Szybiak z bielskiej policji.

Do tego aktu wandalizmu odniosła się Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, która napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych, że to nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta oraz wszystkie osoby które angażują się w ratowanie cmentarza. Policja prosi o pomoc w ujęciu sprawców.

Zrzutka na naprawę nagrobków na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej 

Za zgodą Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej na portalu zrzutka.pl została zorganizowana zbiórka na naprawę zdewastowanych nagrobków.

Przypomnijmy, że na tym cmentarzu leżą pokolenia bielskich Żydów. Tutaj spoczywa słynny architekt Karol Korn, tu jest grób Lazara Frankfurtera, pierwszego bielskiego rabina, tu leży jeden z pionierów ruchu syjonistycznego – Michael Berkowitz, ale także – znani już z naszych czasów – słynni bielscy optycy z rodziny Kulków. Dziesiątki postaci, które są częścią historii miasta zostało pochowanych właśnie przy ul. Cieszyńskiej.

Fot: Facebook/Dariusz Gajny

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content