play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich poszukuje wolontariuszy na oddziały „covidowe”

today12 kwietnia 2021

Background

Sytuacja epidemiczna jest trudna, a na Śląsku krytyczna. Szpital Miejski w Piekarach Śląskich poszukuje ochotników do pełnienia wolontariatu na oddziałach „covidowych”. Wolontariusze mają pomagać personelowi w opiece nad zakażonymi, ale i samym pacjentom w trudnym czasie hospitalizacji.

Przyjmują więcej chorych, potrzebują więcej rąk do pracy

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich zwiększył liczbę „łóżek covidowych”. W tej chwili w placówce mogą się leczyć 73 osoby zakażone koronawirusem. Więcej pacjentów to jednak potrzeba większej liczby rąk do pracy, a medyków niestety brakuje. W związku z tą sytuacją Szpital szuka wolontariuszy chętnych do pomocy:

– Trzeba mieć świadomość, że pacjenci, którzy trafiają w tej chwili na oddziały szpitalne, czy do szpitali tymczasowych, prezentują dużo cięższy przebieg choroby, w związku z tym przy niedoborach kadry medycznej w całym kraju, sytuacja staje się, prawie taką sytuacją wojenną – wszystkie ręce na pokład, jednak tych rąk zaczyna brakować. W tej sytuacji postanowiliśmy uruchamiać pomoc ze strony ochotników, wolontariuszy – tłumaczy w rozmowie z reporterem Radia Piekary Przemysław Michalski, dyrektor szpitala do spraw medycznych.

 Kto może się zgłaszać do pomocy?

Jak informuje dyrektor Michalski, preferowane są przede wszystkim osoby mające jakikolwiek związek z szeroko pojętą medycyną – studenci kierunków medycznych, osoby, które są opiekunami medycznymi. To ma dotyczyć przynajmniej pierwszej fazy przyjmowania wolontariuszy, kiedy szpital będzie rozeznawał w jaki sposób można zaangażować ochotników.

Konkretne zadania

Pomoc ma być ukierunkowana  na wsparcie personelu medycznego oraz konkretne formy opieki nad pacjentami:

– Bycie przy chorych, spełnianie ich podstawowych potrzeb w zakresie opieki, toalety, ale przecież i zwykłej rozmowy, w sytuacji, gdzie pacjent widzi tylko osoby przebrane w środki ochrony – chcemy iść w tym kierunku, żeby ochotnicy, wolontariusze, pomogli pacjentom w kontakcie, także kontakcie z rodziną – dodaje w rozmowie z Radiem Piekary dyrektor Przemysław Michalski.

Każdy kto chce zostać wolontariuszem powinien skontaktować się bezpośrednio ze szpitalem.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content