play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Szpital nr 4 w Gliwicach ma nową broń do walki z jaskrą. To nowoczesny laser!

today17 września 2021

Background

To pierwsze takie zabiegi w Gliwicach i nowa broń w walce z niezwykle podstępną chorobą jaką jest jaskra. W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach do leczenie używany jest teraz nowoczesny laser.

-Laser który mamy obecnie w użytkowaniu jest to nowa terapia zaawansowanej lub takiego końcowego stadium jaskry. Różni się od innych laserów tym, że ta metoda jest nieniszcząca oko. Polega na takim rozszerzeniu tej struktury gdzie płyn, który produkowany jest w oku, on się wtedy lepiej wchłania. To daje przełożenie na to, że ciśnienie się obniża i pacjent może być docelowo bez leków. – Tłumaczy doktor Anna Wieczerska-Dec, ordynator okulistyki w gliwickim szpitalu i dodaje, że nowoczesny laser ma jedną podstawową zaletę:

Nawet z odstępstwem półroku można go powtórzyć. Wiadomo jaskra jest takim schorzeniem, że niszczy oko więc nie zawsze efekt jest za pierwszym razem.

Jaskra to przewlekłe, postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego charakteryzujące się stopniowym pogarszaniem się widzenia. Nieleczona jaskra prowadzi, zwykle bezobjawowo, do destrukcji nerwu wzrokowego oraz do nieodwracalnej utraty widzenia.

fot.: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content