play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Szpital tymczasowy w Katowicach kończy funkcjonowanie

today31 maja 2021

Background

To koniec funkcjonowania szpitala tymczasowego na terenie MCK w Katowicach. Dziś ze szpitala zostanie zwolnionych troje spośród pozostałych pięciu pacjentów. Pozostała dwójka zakażonych zostanie karetkami przetransportowana do szpitala MSWiA.

Statystyki Ministerstwa Zdrowia jednoznacznie wskazują, że można już obniżać liczbę miejsc szpitalnych dedykowanych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Obecnie jest ich w całej Polsce ponad 22 tysiące, a jedynie nieco ponad 5 tysięcy spośród nich jest zajmowana przez zakażonych pacjentów. Tak duży bufor miejsc szpitalnych pozwala redukować funkcjonowanie niektórych oddziałów covidowych i szpitali tymczasowych.

Tak jest już na szczęście także na Śląsku, gdzie sytuacja epidemiczna w trzeciej fali pandemii była tak krytyczna, że chorych trzeba było nawet relokować do sąsiednich województw. Teraz sytuacja już mocno się ustabilizowała, a dobowe przyrosty zakażeń coraz rzadziej przekraczają wartość 2 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia.

Dzięki tym napawającym nadzieją danym, już jutro w Katowicach rozpocznie się rozbiórka szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Od końca listopada były tam leczone osoby z ciężkim przebiegiem koronawirusa. W szczytowym momencie na terenie tymczasowej placówki przebywało ponad 300 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 pacjentów.

– W szpitalu tymczasowym w Katowicach jest jeszcze na tę chwile pięciu pacjentów, w tym dwóch podpiętych do respiratora. W ciągu dnia troje pacjentów zostanie wypisanych do domów, ponieważ czują się już na tyle dobrze, że mogą opuścić szpital. Natomiast dwóch pacjentów, którzy są pod respiratorami, zostanie pod koniec dnia przewiezionych karetkami, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, do szpitala MSWiA w Katowicach, gdzie będą kontynuować leczenie – mówi Radiu Piekary rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska.

W nocy budynek zostanie zdezynfekowany, a już jutro rano na miejscu stawią się firmy zatrudnione do rozbiórki tymczasowego szpitala. Przynajmniej do końca czerwca nadal w MCK będzie funkcjonować punkt szczepień powszechnych.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content