play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Szyb Julian i pamiątki górnicze w Piekarach Śląskich. „Nie zostaną zlikwidowane”

today26 maja 2020

Background

Kopalniany szyb Julian I i pamiątki górnicze w Piekarach Śląskich prawdopodobnie nie zostaną zlikwidowane. Miasto rozmawia z władzami Spółki Restrukturyzacji Kopalń i chce zachować infrastrukturę i tereny, na których dziś zlokalizowana jest kopalnia. W sieci zawrzało po tym, jak SRK ogłosiło przetarg na wykonanie projektów technicznych likwidacji 58 obiektów budowlanych wraz z kosztorysem inwestorskim, który obejmuje likwidację torów, kabli energetycznych, sieci sprężonego powietrza, urządzeń podsadzkowych, łaźnie, budynków rozdzielni i wszystkich szybów.

– To jedynie dokumentacja projektowa. Będzie niezbędna, aby zlikwidować elementy, które nie będą potrzebne – natomiast zachowana ma zostać sama wieża szybowa. Wcześniejsza likwidacja kopalń w Piekarach Śląskich nie dawała możliwości zachowania takich pamiątek. Udało się jedynie ustawić koło szybowe i wagoniki przy Ośrodku Kultury Andaluzja jako pomnik i pozostałości po kopalni Andaluzja. Na terenie samej kopalni nie zostało nic, co wynika z eksploatacji filara ochronnego. Jeszcze przez długi czas, ze względu na szkody górnicze, na tym terenie nie powstanie nic trwałego. W przypadku kopalni Julian sytuacja jest zupełnie inna. Tutaj możliwe jest zachowanie infrastruktury i dalsze wykorzystywanie terenów, na których dziś zlokalizowana jest kopalnia. Rozmawialiśmy na temat zachowania szybu jeszcze z prezesem Węglokoksu, a następnie rozmowy kontynuowane były (i są nadal) ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, która przejęła tereny kopalni i znajdujące się na niej obiekty – wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Piekary Śląskie, Krzysztof Turzański.

 

– Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wyraził zgodę na zachowanie tego obiektu pod warunkiem, że SRK nie poniesie dodatkowych kosztów związanych z przekazaniem szybu miastu. Szczegółowe ustalania są po stronie Zarządu SRK i miasta, a procedura jest w toku. W marcu przeprowadzona została wizja lokalna na terenie kopalni Julian, w które wziął udział przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń: między innymi Mirosław Durok –Dyrektor oddziału KWK „Piekary „I”. To robocze spotkanie pozwoliło określić obszar będący przedmiotem ewentualnego przekazania przez SRK na rzecz Gminy Piekary Śląskie. Omówiony został również zakres likwidacji szybu kopalnianego Julian. Mówiąc krótko: pamiętamy o górniczych tradycjach Piekar Śląskich i pracujemy nad zachowaniem tej najbardziej widocznej oraz spektakularnej pamiątki w postaci szybu – dodaje Turzański.

 

Kopalnia Węgla Kamiennego Piekary – kopalnia węgla kamiennego w Piekarach Śląskich, działająca pod taką nazwą od 1 lipca 1999 roku (do 1 stycznia 2012 pod nazwą Zakład Górniczy „Piekary”) do 15 grudnia 2015 roku, kiedy to stała się ruchem Piekary kopalni Bobrek-Piekary. 31 stycznia 2020 roku z ruchu Piekary wyjechała symboliczna, ostatnia tona węgla.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content