play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Szybszy dojazd do lotniska. PKP PLK rozstrzygnęła przetarg

today16 września 2020

Background

O krok od podpisania umowy na odbudowę nieczynnej obecnie linii kolejowej 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Umożliwi szybki dojazd z Katowic do lotniska w Pyrzowicach.

Inwestycja jest kluczowa z punktu widzenia dojazdu kolejowego do lotniska w Pyrzowicach. Własnie rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono wykonawcę wartych ponad 810 milionów złotych prac. Jeśli do 19 września nikt nie zgłosi uwag, umowa będzie podpisana jeszcze w tym roku. Po 28 miesiącach modernizacja linii 182 powinna być zakończona. Co oznacza, ze pierwsza podróż tą trasą będzie możliwa w pierwszym kwartale 2023 roku. Umożliwi to szybki dojazd z Katowic do lotniska w Pyrzowicach.

Dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór jak i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW-913 relacji Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). PKP PLK planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.

Źródło: UM Tarnowskie Góry

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content